Dlhé roky bolo jasnou voľbou v prípade, že ste na Slovensku nenašli prácu. Žiadna jazyková bariéra, vyšší plat a ľahšia možnosť nájsť vhodné pracovné uplatnenie. To všetko nahrávalo Česku, ktoré sa stalo pre Slovákov zasľúbenou pracovnou krajinou. Tento primát však stratilo. Najviac Slovákov pracuje po novom v Rakúsku.
Čítajte viac: Česko je out. Slovákov láka Rakúsko
Dorovnali sa platy
Podľa Štatistického úradu je to už takmer 40-tisíc Slovákov, v Česku pracuje o niečo vyše dvetisíc menej. Ešte na konci roku 2010 bol pritom pomer opačný. Za riekou Moravou pracovalo viac ako o polovicu viac Slovákov ako v Rakúsku. Obrat nastal v roku 2011 – vtedy nám totiž Rakúšania otvorili pracovný trh.
Naši bratia spoza rieky Moravy prestali byť pre Slovákov zaujímaví pre to, že sa sme sa na nich postupne doťahovali v platoch. A nepomáha ani rozdielna mena. „Aktuálne Slovákom pracujúcim v Česku nehrá do karát ani slabá česká koruna, ktorá ich potenciálne zárobky pri prípadnom prepočte na eurá znižuje,“ porovnáva analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.
Hlavne mladí
Na Rakúsko upriamujú svoju pozornosť hlavne mladí ľudia. Najčastejšie ide o zdravotné sestry, fyzioterapeutov, zváračov či mechanikov. Čakajú ich tam podľa obchodného riaditeľa agentúry Trenkwalder Marina Mala viac ako dvojnásobné platy a lepšie pracovné podmienky. To je prípad aj 27-ročného Mareka Záhorca, ktorý pracuje u susedov už tri roky. „Na Slovensku by som už nikdy v živote nepracoval, to by sa tam muselo niečo zmeniť,“ hovorí. Hlavným dôvodom jeho odchodu bol tiež plat, neodradila ho ani slabá nemčina.