Finančný inštitút má podľa dohody zaplatiť 4 miliardy dolárov (2,9 miliardy eur) ako náhradu škôd, ktoré spôsobila inštitútom Fannie Mae a Freddie Mac tým, že ich klamala pri predaji hypotekárnych cenných papierov. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.
Americký denník Wall Street Journal (WSJ) v piatok (18. 10.) na svojom internetovom portáli s odvolaním sa na viacero informovaných zdrojov uviedol, že JPMorgan sa nezáväzne dohodla s Federálnou agentúrou pre financovanie bývania (FHFA) na vyrovnaní. Uvedené 4 miliardy USD sú podstatne menej než 6 miliárd USD, ktoré podľa predchádzajúcich mediálnych správ požadovala FHFA.
JPMorgan mala podľa obvinenia FHFA, ktorá vykonáva dohľad nad zoštátnenými hypotekárnymi inštitútmi Fannie Mae a Freddie Mac, obom inštitútom tesne pred začiatkom finančnej krízy predať cenné papiere kryté hypotékami (MBS) za 33 miliárd USD, pričom vedome klamala o kvalite týchto hypoték. Fannie Mae a Freddie Mac sa počas finančnej krízy dostali na pokraj krachu a musela ich zachraňovať americká vláda. Výška finančnej pomoci dosiahla 187,5 miliardy USD.
JPMorgan podľa WSJ dúfa, že sa dokáže dohodnúť na urovnaní viacerých podobných sporov v jednom balíku aj s ministerstvom vnútra. Tým by sa ukončilo viac vyšetrovaní týkajúcich sa predajov hypotekárnych cenných papierov, ktoré sa uskutočnili pred začiatkom finančnej krízy. Ministerstvo vraj s bankou rokuje o vyrovnaní v celkovej sume 11 miliárd USD, v ktorej by mali byť obsiahnuté aj spomínané 4 miliardy USD dohodnuté s FHFA.
JPMorgan patrí medzi veľkých víťazov finančnej krízy. V súčasnosti jej však hrozia súdne spory, čo má negatívny vplyv na povesť banky. Tá v auguste varovala, že náklady na urovnanie súdnych sporov môžu presiahnuť 6,8 miliardy USD, ktoré si odložila na tento účel. JPMorgan od roku 2011 už zaplatila 8 miliárd USD na urovnanie sporov. Banka však vlani zarobila 21,3 miliardy USD, čo je najviac v jej histórii.