Maďarský premiér Viktor Orbán čelí kritike kvôli najvyššej bankovej dani v Európe. Podľa šéfov firiem, politických rivalov či analytikov táto daň odplašila investorov z krajiny. Premiér si však stojí za tým, že jeho politika funguje. Obraňuje sa ekonomickým rastom tri percentá ale aj dierou v rozpočte, ktorá spĺňa limity Európskej únie. „Hovoríme tomu maďarský model a je ako čmeliak. Vedci tvrdia, že čmeliak by nemal byť schopný lietať na základe jeho hmotnosti, veľkosti a rozpätia krídiel. A aj napriek tomu letí,“ povedal maďarský premiér.
Orbán kritiku odmieta
Ako dôkaz Orbán uviedol záznamy o hospodárskej expanzii, klesajúcej nezamestnanosti a pevnejšom rozpočte. Odmietol štatistiky naznačujúce, že jeho vedenie bolo predzvesťou nárastu miery chudoby a prepadu priamych zahraničných investícií, a to aj napriek tomu, že tri hlavné ratingové spoločnosti sa zhodli na znížení úverového ratingu krajiny.
Zníženie bankovej dane
Forint oslabil o 10,8 percenta voči euru od kedy sa Orbán dostal v roku 2010 k moci. Vláda, ktorá sa snaží získať Maďarsku investičný stupeň, plánuje znížiť daň z bankových aktív najneskôr v roku 2017. „Sme v rokovaní s bankovým sektorom o normalizácii výšky bankovej dane, pretože je mimoriadne vysoká," povedal Orbán. „Môže to byť reálne okolo roku 2016 alebo 2017, podľa toho kedy dôjde k dohode. “