Najdôležitejším faktorom môže byť stagnujúci, prípadne mierne rastúci trend sadzieb z vkladov podnikov, ako aj pokles úrokových sadzieb z úverov domácnostiam. V ziskovosti bankového sektora možno v budúcom období očakávať spomalenie rastu. Ako ďalej uviedla Národná banka Slovenska (NBS), na snímke šéf Jozef Makúch, najdôležitejším faktorom môže byť stagnujúci, prípadne mierne rastúci trend sadzieb z vkladov podnikov.
Pokles sadzieb
Jedným z faktorov môže byť podľa centrálnej banky aj ďalší pokles úrokových sadzieb z úverov domácnostiam podmienený pretrvávajúcou mierou konkurencie a nižšou mierou rastu objemu úverov v sektore domácností, ako aj v sektore podnikov. "Všetky tieto faktory môžu vytvárať tlak na pokles úrovne tvorby čistých úrokových príjmov bankového sektora. Dôležitým faktorom môžu byť aj dodatočné náklady spojené s rôznymi odvodmi," informovala NBS v odbornom časopise Biatec.
Najvýznamnejším pilierom stability slovenského finančného sektora zostáva podľa centrálnej banky naďalej vysoká úroveň primeranosti vlastných zdrojov. V júni 2014 dosiahla hodnotu 16,9 %. Zaznamenala tak ďalší medziročný nárast, hoci v prvej polovici roka poklesla z úrovne 17,4 % zaznamenanej v decembri 2013.
Tristo miliónové zisky
Primeranosť vlastných zdrojov bola na úrovni krajín regiónu strednej a východnej Európy, pričom v meradle krajín eurozóny bola nadpriemernou. K nárastu tohto ukazovateľa prispelo podľa NBS ponechanie časti ziskov v predchádzajúcich rokoch, ako aj pokles rizikovo vážených aktív v prípade bánk využívajúcich vlastné modely riadenia kapitálu.
Slovenský bankový sektor evidoval v prvom polroku tohto roka čistý zisk 299 mil. eur pri medziročnom raste približne o 5 %. Hlavným faktorom bol pokles úrokových sadzieb z vkladov a pokles nákladov na kreditné riziko v podnikovom sektore, čím sa pri stagnujúcom objeme úverov zvýšili čisté úrokové príjmy z tohto sektora.
Na druhej strane negatívny dopad na ziskovosť mal pokračujúci pokles úrokových sadzieb v sektore domácností, ktorý patril k najvýraznejším v eurozóne. Čisté úrokové príjmy v sektore domácností tak stagnovali v porovnaní s rokom 2013, a to aj napriek výraznému rastu objemu úverov.