StoryEditor

Nezvýšim dane len preto, aby som niekoho potešil, hovorí luxemburský premiér

19.11.2014, 13:45
Autor:
TASRTASR

Luxemburský premiér Xavier Bettel v dnešnom rozhovore pre belgický finančný denník L'Echo uviedol, že jeho krajina neurobí žiadne zmeny v daňovom systéme pre firmy, za ktorý je kritizovaná a ktorý sa stal terčom politických útokov na nového predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera.

Takzvaná aféra LuxLeaks zapríčinila, že Európsky parlament (EP) bude hlasovať o vyslovení dôvery Junckerovi, ktorý bol 18 rokov premiérom Luxemburska, čiže v období, keď sa desiatky zahraničných firiem tešili z istých daňových výhod, ktoré iné členské štáty pripravili o miliardy eur. Pokus euroskeptických frakcií v EP odvolať Junckera, a tým aj celú komisiu, sa zrejme skončí neúspechom, lebo najväčšie politické skupiny majú dosť hlasov na to, aby takémuto scenáru zabránili.

Juncker 12. novembra v EP poprel akýkoľvek "konflikt záujmov" v súvislosti s aférou LuxLeaks a spresnil, že nie je architektom daňového systému, ktorý umožnil údajné dohody o zdaňovaní medzi krajinou a 340 nadnárodnými spoločnosťami.

Tlačová agentúra Belga pripomenula, že medzi zvýhodnenými spoločnosťami je aj 26 známych firiem z Belgicka.

Súčasný luxemburský premiér zdôraznil, že zdaňovanie je v kompetencii členských štátov EÚ.

"Určite nebudem navrhovať vyššie sadzby dane v Luxembursku len preto, aby som potešil iné krajiny," uviedol Bettel pre L'Echo. Jeho slová sú podľa belgického denníka dobrou správou pre zahraničné skupiny, ktoré hľadajú útočisko v Luxembursku pre nižšie daňové sadzby.

Bettel v rozhovore pre noviny reagoval na takzvané "tax rulings", čiže kritizovanú prax rozhodnutí daňového úradu o postupe zdaňovania, ktorá umožňovala spoločnostiam vopred zistiť, aký bude voči nim postup daňových orgánov v tejto krajine.

Premiér Bettel pritom upozornil, že tu nejde len o Luxembursko, pretože toto je "dobre zavedená prax" v ďalších 22 členských krajinách EÚ. "Toto funguje v 22 ďalších krajinách. Aj iné štáty majú mechanizmy, ktoré sú v súlade s národnými záujmami zamerané na prilákanie firiem," povedal a naznačil, že medzi takéto krajiny patrí aj Belgicko.

Bettel v rámci poskytnutého rozhovoru vyzval belgické daňové orgány, aby ukončili "hon na čarodejnice" voči obyvateľom z pohraničných oblastí, ktorí pracujú v Luxemburskom veľkovojvodstve, lebo tamojšie podniky sa možno jedného dňa rozhodnú prestať zamestnávať Belgičanov.

01 - Modified: 2022-11-06 11:00:00 - Feat.: - Title: Bývalý zamestnanec okradol Apple o milióny eur. Bral úplatky a prinútil firmu platiť za jej vlastné komponenty 02 - Modified: 2022-07-29 12:21:26 - Feat.: - Title: Shakire hrozí osem rokov väzenia. Španielsko ju obviňuje z daňových únikov a žiada desiatky miliónov 03 - Modified: 2022-07-29 09:20:35 - Feat.: - Title: Španielska prokuratúra žiada viac ako osem rokov väzenia pre Shakiru za daňové úniky 04 - Modified: 2022-07-28 05:44:56 - Feat.: - Title: Známa speváčka Shakira pôjde pred súd. Dôvodom sú obvinenia z daňových únikov 05 - Modified: 2022-06-04 15:46:32 - Feat.: - Title: Ústupky voči Maďarsku považuje luxemburský premiér za "neprijateľné"
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. december 2022 10:04