Rekordný počet pracujúcich rodín žije v chudobe. Kvôli zle platenému zamestnaniu. Vyplýva to zo správy britského sociálneho a politického výskumného centra Joseph Rowntree Foundation, ktorý skúmal pomery v Anglicku. Neisté a málo platené miesta majú za dôsledok rekordný počet pracovných rodín, s dvoma tretinami ľudí, ktorí si našli prácu v uplynulom roku, pričom ich plat je menší než životné minimum. „K nárastu došlo najmä v polovici minulého desaťročia, kedy sa počet pracujúcich ľudí žijúcich v nízkopríjmových rodinách zvýšil z 5,2 milióna v roku 2003-2004 na 6,8 milióna v roku 2008/09,“ hovorí sa v správe.
Čiastočný úväzok v kurze
Podľa správy je to spôsobené tým, že čoraz viac ľudí pracuje buď na čiastočný úväzok alebo má nejasné zmluvy, kde sa o hodinách ani nepíše. Častým dôvodom je aj slabo platená samostatná zárobková činnosť.
Do chudoby sa tak od roku 2004 ponorilo jeden a pol milióna pracujúcich anglických rodín. Tento rok sa pritom spája so začiatkom migrácie východnej Európy za prácou do Anglicka. Podľa výskumného centra mnoho z prichádzajúcich, ktorí požadovali nižšie platové podmienky boli veľkou konkurenciou pre menej kvalifikovanú anglickú populáciu. Jilia Unwin, ktorá je na čele vedeckého centra povedala, že ide o “ dramatickú zmenu, ktorá je najväčším rizikom chudoby v porovnaní s predchádzajúcimi desiatimi rokmi.“
Chudoba sa dotýka aj detí
Joseph Rowntree Foundation tiež zistil, že viac ako dva milióny britských detí žije pod hranicou chudoby v pracovných rodinách, zatiaľ čo 1,4 milióna žije v domoch, kde nikto nemá prácu. Ekonómovia nadácie však hovoria, že sa nesnažia vysvetliť nárast chudoby pracujúcich a neukazujú, že prisťahovalectvo spôsobilo vyšší počet týchto ľudí.“
S chudobou bojujú aj zamestnaní Nemci
Ani život v Nemecku nie je taký ideálny, ako by sa mohlo zdať. Čoraz viac Nemcov musí pracovať na skrátený úväzok a prehlbujú sa rozdiely medzi strednou triedou a chudobnými. Navyše v regiónoch bývalého západného Nemecka je čoraz ťažšie nájsť prácu a nezamestnanosť tam dosahuje čísla ako spred dvadsiatich rokov. Vyciciava ich takzvaná solidárna daň.
Medzi Krízou ošľahanými krajinami pôsobí Nemecko ako ostrov blahobytu. S nezamestnanosťou 5,7 percenta (podľa Eurostatu) sa naozaj musí zdať, že Nemci si žijú skvele. K takémuto číslu sa Nemecko dopracovalo prostredníctvom takzvaných minijobs. Dobrá štatistika je ale vykúpená množstvom veľmi biedne platených ľudí. Podľa štatistík z roku 2010 rástol počet miest v najnižšom platovom pásme trikrát rýchlejšie, ako v strednom a najvyššom. „Chudobní evidentne prehrávajú na úkor strednej triedy, v Nemecku viac, než inde,“ povedala ekonómka z OECD Isabell Koskeová pre agentúru AP.