Akú cenu má diamant storočia? Tejto otázke teraz čelí kanadská spoločnosť Lucar Diamond, ktorá minulý týždeň oznámila nález 1 111 karátového diamantu. Ťažobná firma si chce cenu poriadne rozmyslieť, rozhodne však kameň nepredá za menej ako 60 miliónov dolárov (56,5 miliónov eur).
"Pod 60 miliónov dolárov nepôjdeme," povedal rezolútne pre agentúru Bloomberg riaditeľ ťažobnej spoločnosti William Lamb. Nález diamantu minulý týždeň v botswanskej bani Karow otriasol svetovým diamantovým priemyslom. Vzácny kameň typu IIa je o niečo menší ako tenisová loptička a je druhým najväčším drahokamom nájdeným v Južnej Afrike za posledných sto rokov, píše iDnes.cz.
Vtedy v roku 1905, mal objavený kameň 3 106 karátov a bol rozrezaný na menšie kúsky. Ak by sa diamant rozštiepil aj tentoraz, jeden karát by mal stáť podľa Lucar okolo šesťdesiat tisíc dolárov.
"Tých 60 tisíc za karát je základ. Musíte sa pozrieť na veľkosť už opracovaného, lešteného diamantu, a brať do úvahy tiež historický kontext. Aj ten hrá v cene rolu," dopĺňa Lamb.
Riaditeľ Lucar Diamond Corporation si je vzácnosti kameňa dostatočne vedomý. A tak keď mu prišla ponuka na odkúpenie čerstvo nájdenej diamantu za viac ako 40 miliónov dolárov, s vďakou odmietol.
"V našej brandži neprichádzajú takéto príležitosti často, takže vzdať sa jej a kameň hneď predať, to pre nás nemá zmysel. Máme dosť času zamyslieť sa nad tým, ako a za koľko ho najlepšie pošleme ďalej," hovorí Lamb.
Ešte nedávno pritom držal rekord v produkcii vzácnych kameňov rival kanadského Lucaru - britská ťažobná spoločnosť Gem Diamonds. V baniach na severe Lesotha objavila väčší kameň so 603 karátmi.
K nálezu najväčšieho diamantu, aký kedy bol v Botswane objavený, by však možno nedošlo, keby ťažiari z Lucaru dostatočne nezväčšili na svojich pozemkoch banské otvory, vďaka ktorým majú ku vzácnym kameňom ľahší prístup.
Lucar teraz vďaka tomu môže zachytávať diamanty s 1 800 karátmi. A rozhoduje sa, či ešte zainvestuje do ďalšieho rozširovania kapacity dolu, a to na 3 000 karátov.