Dôvera investorov a analytikov v ekonomiku eurozóny je najvyššie za posledných sedem a pol roka. Jej hlavný index vystúpil z januárových 12,4 bodu na 18,6 v marci. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Sentix. K rastu prispelo aj rozhodnutie Európskej centrálnej banky podporiť rast nákupom vládnych dlhopisov.
ECB dnes odštartovala tzv. kvantitatívne uvoľňovanie (QE) a v priebehu dopoludnia kúpila talianske, nemecké a ďalšie dlhopisy z eurozóny. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Banka tak chce podporiť rast hospodárstva regiónu, ktorý platí eurom. Preto sa rozhodla spustiť nový program a od dnešného dňa zatiaľ do septembra 2016 investovať mesačne 60 miliárd eur do nákupu vládnych aj firemných dlhopisov z eurozóny.
Podľa dvoch zdrojov oboznámených s transakciami, ktoré nechceli byť menované, centrálna banka menovej únie dnes dopoludnia kúpila nemecké a talianske dlhopisy. Ďalší zdroj zase pre agentúru Bloomberg uviedol, že kúpia belgické cenné papiere, kúpiť sa mali aj francúzske dlhopisy.
Výnos z nemeckých 10-ročných dlhopisov na sekundárnych trhoch dnes do 10.30 londýnskeho času klesol o päť bázických bodov na 0,35 % a blíži sa k historickému minimu 0,283 %, ktoré dosiahol 26. februára 2015.
Aj výnos z 10-ročných talianskych dlhopisov sa znížil, a to o tri bázické body na 1,29 %, z belgických klesol o šesť bázických bodov na 0,57 % a z francúzskych o päť bodov na 0,64 %.
"Spustenie QE a nákup dlhopisov má očakávaný účinok a trh je veľmi pozitívny," zhodnotil situáciu hlavný analytik nemeckej Commerzbank Michael Leister.
ECB prostredníctvom sociálnej siete Twitter oznámila, že spolu s národnými centrálnymi bankami začala nakupovať dlhopisy štátov eurozóny. Hovorca nemeckej Bundesbank v telefonickom rozhovore agentúre Bloomberg potvrdil, že od 9.25 SEČ vyvíja aktivity na trhu.
Vyhliadky na začiatok QE už v predchádzajúcich dňoch prispeli k zníženiu výnosov z dlhopisov 19 krajín eurozóny.