Ekonomika krajín zoskupených v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zaznamenala v 1. štvrťroku 2014 pomalšie tempo rastu v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom.
Podľa OECD, ktorá dnes zverejnila predbežný odhad, dosiahol medzikvartálny rast reálneho hrubého domáceho produktu (HDP) krajín OECD v prvých troch mesiacoch tohto roka 0,4 %, zatiaľ čo v poslednom štvrťroku vlani bol tento rast na úrovni 0,5 %. Výsledky v 1. kvartáli predstavovali najslabšie tempo rastu od 1. štvrťroka 2013.
Výrazný medzikvartálny rast zaznamenala japonská ekonomika, a to na úrovni 1,5 %. Na porovnanie, v poslednom štvrťroku vlani to bolo len na úrovni 0,1 %. Na druhej strane v USA bolo tempo rastu takmer nulové, zatiaľ čo v predchádzajúcom štvrťroku zaznamenala americká ekonomika 0,7-% rast.
Čo sa týka eurozóny, tempo rastu zostalo na stabilnej úrovni, teda 0,2 %. Zvlášť sa darilo najsilnejšej ekonomike bloku - Nemecku. Jeho HDP vzrástol v 1. štvrťroku medzikvartálne o 0,8 % po 0,4-% raste v poslednom kvartáli minulého roka. Inak to bolo vo Francúzsku, kde ekonomika prakticky nerástla, zatiaľ čo v predchádzajúcom štvrťroku dosiahla 0,2-% rast. Talianske hospodárstvo zaznamenalo v prvých troch mesiacoch tohto roka medzikvartálny pokles o 0,1 % potom, ako v poslednom štvrťroku o rovnakú hodnotu vzrástlo.
Mimo eurozóny sa darilo ekonomike Británie. Tá po 0,7-% raste v poslednom štvrťroku 2013 tempo rastu ešte mierne posilnila na 0,8 %. V celej Európskej únii sa tempo rastu mierne spomalilo, a to na 0,3 % z 0,4 % v poslednom kvartáli vlani.
V medziročnom porovnaní sa ekonomika v krajinách OECD v 1. štvrťroku mierne posilnila na 2,1 %. V poslednom štvrťroku 2013 dosiahol rast ekonomiky OECD medziročne 2 %. Spomedzi siedmich priemyselne najvyspelejších štátov najvýraznejšie tempo rastu dosiahla Británia, kde ekonomika vzrástla o 3,1 %. Britániu nasledovalo Japonsko s 2,7-% rastom. Taliansko bolo jedinou krajinou, kde ekonomika v 1. štvrťroku medziročne klesla, a to o 0,5 %.