Nadchádzajúci týždeň bude dostatočne bohatý na ekonomické dáta, ktoré budú vplývať na pohyby trhov. Okrem makrospráv naďalej sledujeme vývoj situácie okolo ukrajinskej politickej krízy a vzťahov medzi západom a Ruskom. Všetko sa bude diať na pozadí stupňujúcich sa problémov na čínskych finančných trhoch a neoblomnom postoji FED-u voči svojej menovej politike, ktorej voľnosť po minulo týždňovom zasadaní zrejme plánuje naďalej okresávať. Tieto fakty budú pravdepodobne i tento týždeň predstavovať brzdu v rastoch rizikových aktív.
Azda najkľúčovejším údajom hneď v pondelkové ráno bude odhad čínskeho výrobného PMI indexu od banky HSBC. Dovolím si ho označiť za najdôležitejšie číslo týždňa v plejáde správ vôkol sveta. Po viacerých nesplateniach dlhopisov alebo iných problémoch s firemným dlhom v Číne nervozita ohľadom tamojších kreditných trhov narastá. Iniciatívy vlády a centrálnej banky smerujúce k snahe limitovať rast úverov, najmä v tieňovom bankovníctve, pociťuje už aj reálna ekonomika a viacerí analytici čínskemu motoru predpokladajú rast pod štátom cielenými 7,5 percentami. Údaj vo februári poklesol na 7-mesačné minimum v pásme kontrakcie. Pre marec sa očakáva mierne zotavenie, no slabšie číslo môže viesť k výpredajom rizikových aktív a komodít.
Odhady marcových PMI indexov zverejnia i európske krajiny a USA. Investori budú sledovať pokračovanie ozdravenia európskej ekonomiky. Očakáva sa mierne zvoľnenie rastu indexov. V USA sa všetky dáta budú hodnotiť z pohľadu konania FED-u. Jednoznačnú reakciu trhov ťažšie odhadnúť, keďže dobré čísla by mohli do myslí investorov vtláčať vedomie strácajúcej sa podpory centrálnej banky. Na PMI indexy na oboch brehoch Atlantiku bude citlivo reagovať i pár eurodolár. Dobrým indikátorom ázijskej a svetovej ekonomickej aktivity je taiwanská priemyselná produkcia zverejnená rovnako v pondelok. Americký senát hlasuje o pôžičkách Ukrajine a sankciách voči Rusku.
Utorok prinesie nemeckú podnikateľskú dôveru IFO ako ďalší vplyvný faktor na trhy. Británia zverejní februárovú infláciu. USA sa pochvália viacerými dátami z realitného trhu – ceny domov a predaje nových domov. Okrem toho zverejnia i spotrebiteľskú dôveru. K večeru sa pred mikrofóny postavia poprední členovia ECB, a to jej prezident Mario Draghi a šéf nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann, ktorí možu priniesť volatilitu euru. Mario Draghi nedávno naznačil, že silná spoločná mena začína byť prekážkou pre ekonomiku eurozóny a rovnako príčinou veľmi nízkej inflácie. Uvidíme, či bude pokračovať v slovných intervenciách.
Streda ponúkne priemyselnú produkciu Singapuru ako ďalší indikátor ekonomickej aktivity vo svete, nemeckú spotrebiteľskú dôveru, taliansky maloobchod a francúzske dáta zamestnanosti (konkrétne počet nových nezamestnaných). Rusi majú naplánovanú emisiu vládnych dlhopisov, ktorá bude pútať pozornosť investičného sveta. 10-ročné dlhopisy sa v piatok obchodovali približne 14% pod nominálnou hodnotou. USA zverejnia objednávky tovarov dlhodobej spotreby ako predzvesť budúcej aktivity v priemysle a odhad indexu PMI v službách.
Vo štvrtok ECB odhalí vývoj peňažnej masy a úverov za mesiac február. Británia zverejní maloobchodné predaje, USA sfinalizujú HDP za štvrtý kvartál, zverejnia tradičné týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti a vývoj rozrobených predajov domov ako indikátor predajov v blízkej budúcnosti. Štvrtok prinesie aj niekoľko doznievajúcich výsledkov spoločností v Európe ako H&M, Raiffeisen, Pirelli, Intesa Sanpaolo alebo Sberbank.
Nevydýchneme si ani v piatok. Deň makrodát začne hneď v krajine vychádzajúceho slnka. Japonsko zverejní sériu prvotriednych čísiel ako inflácia, spotreba, maloobchodný predaj a nezamestnanosť. Sprevádzať ich bude kórejská priemyselná produkcia. Európska komisia prezentuje dôveru v jednotlivých častiach hospodárstva, pri ktorej sa očakávajú minimálne zmeny. Francúzi a Španieli zverejnia maloobchodné predaje. Dôležitými údajmi bude aj osobný príjem a spotreba sprevádzaná vývojom cenovej hladiny spotreby ako základný inflačný indikátor používaný FED-om.
V politike sú plánované viaceré významné stretnutia svetových lídrov. Európu navštívi americký prezident Obama (Holandsko, Brusel a Taliansko). Nemecko privíta kórejskú prezidentku Parkovú a čínskeho prezidenta Xi Jinpinga. Pomerne početné sú aj prejavy centrálnych bankárov na oboch stranách Atlantiku. Pozornejšie budú počúvaní určite americkí bankári po minulo týždňovom opätovnom znížení objemu mesačného kvantitatívneho uvoľňovania. S novými opatreniami neustále prichádza čínska garnitúra, ktorá sa snaží udržať svoj koráb na hladine a balansuje medzi riadením finančných rizík, zabránením prehriatiu ekonomiky a na druhej strane nekontrolovaným prasknutím kreditnej bubliny a udržaním ekonomického rastu na súčasných úrovniach.
Trhy sú momentálne pomerne dosť nevyspytateľné. Svetové riziká v uplynulých týždňoch značne stúpli a ocenenie ich doposiaľ ani zďaleka plne nepremieta. Dnešné trhy nie sú miestom pre hrdinov, a preto odporúčame naďalej opatrný prístup s víziou možnej korekcie v najbližších mesiacoch.