Verejný dlh Slovenska bol v minulom roku tvorený najmä cennými papiermi, ktoré zahŕňajú dlhopisy či štátne pokladničné poukážky. Vo svojej najnovšej analýze na to upozorňujú analytici Poštovej banky na základe minuloročných údajov Eurostatu. "Dlhopisy a štátne pokladničné poukážky tvorili vlani až 86 % slovenského verejného dlhu, čo bolo viac než priemer eurozóny, ako aj Európskej únie (EÚ) ako celku," uviedli bankoví analytici.
Slovensko sa tak zaradilo vlani medzi šesticu krajín únie s najvyšším podielom cenných papierov v štruktúre verejného dlhu. "Podiel úverov na celkovej hodnote slovenského dlhu predstavoval len 14 %," konštatovali analytici.
Ako ďalej vyplýva z analýzy, najvyššie zastúpenie mali cenné papiere v štruktúre dlhu Malty, Veľkej Británie a Českej republiky. Naopak, len 14 % z verejného dlhu Estónska pochádzalo z dlhopisov a poukážok. "Krajina tak vykázala najnižší podiel týchto cenných papierov v štruktúre dlhu," doplnili analytici banky.
Upozornili tiež na to, že zaujímavý je nielen pohľad na štruktúru dlhu na základe toho, prostredníctvom akých nástrojov krajina peniaze získava, ale aj na základe toho, od akých veriteľov tieto prostriedky pochádzajú. "Slovenský dlh držia v rukách predovšetkým zahraniční investori, ktorí sú vlastníkmi až 61 % dlhu. Domáce finančné inštitúcie vlastnia 38-% podiel na slovenskom dlhu," priblížili analytici s tým, že spomedzi krajín únie najvyšší podiel majú zahraniční investori na dlhu Fínska a Lotyšska, a to viac než 80 %.