Nadchádzajúci týždeň by opraty trhov mali prevziať ekonomické dáta. Investori budú prehodnocovať silu svetovej ekonomiky najmä v spojení s ďalším vývojom americkej menovej politiky. V stredu Fed ukončil dvojdňové zasadanie, ktoré investičný svet prijal skôr negatívne. Fed prekvapil pozitívnymi vyjadreniami k ekonomike a nespomenutím negatívnych dopadov fiškálnej politiky na ekonomiku. Vyhlásenie vyznelo o čosi viac „jastrabo“, ako trh očakával. Fed tak stále hľadá vhodný termín na začatie znižovania nákupov dlhopisov, čo tlmilo predchádzajúce špekulácie, že trhy môžu počítať s podporou likvidity centrálnej banky minimálne do druhého kvartálu budúceho roka. Tieto skutočnosti so silným prieskumom výrobnej aktivity ISM v piatok sa postarali o poklesy drahých kovov a vládnych dlhopisov a výrazné posilnenie dolára v závere týždňa.
Prehodnocovanie očakávaní ohľadom menovej politiky bude dominovať aj tento týždeň. Silnejší vplyv na trhy preto budú mať početné prejavy členov Fedu. Pred mikrofón sa postaví až osem centrálnych bankárov. Medzi nimi i samotný šéf Ben Bernanke v piatok. Rovnako sa pozornosť na centrálne banky upriami aj na starom kontinente. Vo štvrtok zasadá ECB a Bank of England. Dlhšie sa špekuluje, či ECB príde s nejakou formou uvoľnenia. Vývoj ekonomiky napriek stabilizácii zostáva veľmi slabý hlavne pre neochotu bánk poskytovať úvery. Likvidita na peňažných trhoch so splácaním prostriedkov bankami z programu LTRO klesá na alarmujúce úrovne, čo sa môže premietnuť do rastu úrokových sadzieb na trhu. Odhad októbrovej inflácie tiež poukázal na spomalenie rastu cien na 4-ročné minimum. Arzenál ECB tvorí najmä zníženie základnej sadzby, prípadne nový program likvidity podporujúci požičiavanie bankami. Pokiaľ by centrálne banky zostali nečinné a jastrabie (hľadajúce opustenie extrémne uvoľnenej politiky), bude dopad na trhy negatívny.
Investori však budú tieto očakávania spájať a odvodzovať od ekonomických dát. V USA sa dočkáme prvých čísel, ktoré by mali reflektovať dopad uplynulej politickej neistoty na ekonomiku. Najdôležitejším údajom bude októbrová nezamestnanosť. Tretí kvartál bol v tvorbe pracovných miest najslabším v roku. Predpokladá sa, že táto slabosť pretrvá aj do posledného štvrťroka. Okrem vytvorených pracovných pozícií USA v utorok zverejnia prieskum aktivity ISM v sektore služieb, vedúce indikátory v stredu, žiadosti o podporu v nezamestnanosti a prvý odhad rastu HDP za tretí kvartál vo štvrtok a osobný príjem, spotrebu a spotrebiteľskú dôveru v piatok. Všetky dáta sú prvej triedy, čiže investori dostanú dostatok katalyzátorov na budovanie svojich pozícií.
Kalendár v Európe nebude chudobnejší. Starý kontinent rovnako zverejní dáta prieskumov ekonomickej aktivity vo výrobných a nevýrobných odvetviach PMI, ktoré zvyknú mať silný vplyv na trhy. Eurozóna sa pochváli aj producentskou infláciou a maloobchodnými predajmi. Viaceré veľké ekonomiky zverejnia priemyselnú produkciu a obchodné bilancie, Nemci továrenské objednávky.
Netreba zabúdať ani na vrcholiacu výsledkovú sezónu. Vplyvnejšia bude v Európe, kde sezóna vrcholí neskôr, a to v týchto týždňoch. Treba predpokladať pokračujúce, tzv. obchodovanie kvantitatívneho uvoľňovania, kedy dobré a pozitívne dáta zvyknú byť investormi prijímané negatívne, keďže znamenajú skoršiu stratu podpory FEDu a naopak. Prejavy centrálnych bankárov budú mať tiež mätúci účinok. Nejednotnosť názorov opäť vzrástla, čo trhom sťažuje nadobudnúť jasnejší konsenzus, ako bude menová politika do blízkej budúcnosti vyzerať. V tomto týždni nevidíme priestor na masívnejšie zisky akcií.