Ruská vláda sa rozhodla vložiť 2,3 bilióna rubľov do takzvaného protikrízového plánu, ktorý má podporiť spomaľujúci domácu ekonomiku. Tej v tomto roku hrozí spomalenie až o 5%, čo Kremeľ prinútilo k hľadanie možných nástrojov na podporu hospodárskeho oživenia. Veľká časť prostriedkov v rámci plánu má byť podľa ministra financií Antona Siluanov k dispozícii už v prvom štvrťroku.
Súčasťou plánu má byť okrem iného zmrazenie rozpočtových výdavkov (snaha vyrovnať sa s poklesom cien ropy, ktoré tvoria spoločne s plynom asi polovicu rozpočtových príjmov) a nové štrukturálne reformy. Tie sú úplne nevyhnutné v snahe transformovať povahu samotnej ruskej ekonomiky, ktorá v posledných týždňoch vysiela čoraz nepriaznivejší signály. Oficiálne dáta včera ukázala, že reálne mzdy v Rusku v januári klesli o osem percent a maloobchodné tržby sa po prekvapivom decembrovom náraste znížili o 4,4 percenta v čase, keď sa ruskí spotrebitelia musia vysporiadať s rastúcimi cenami a výdavky domácností klesajú. Hodnota rubľa v závere minulého roka prudko klesla, čo v januári prispelo k zvýšeniu miery inflácie na 15 percent.
Práve v reakcii na infláciu už v decembri ruská centrálna banka pristúpila k utiahnutie svojej menovej politiky skrze zvýšenie úrokových sadzieb. Aj keď sadzby boli už znížené na 15% zo 17%, naďalej dosahujú vysoké hodnoty. Mali by tak síce pomôcť s brzdením inflačného rastu, zároveň ale zväzuje hospodársky rast. Vyššie sadzby totiž komplikujú financovanie spotreby a tiež firemných projektov, čo napokon dokazujú údaje o kapitálových investíciách, ktoré sa znížili o 6,3%.