StoryEditor

Yellenová môže prekvapiť. Už v stredu

12.12.2013, 14:51
Autor:
HNHN

Po neúspešnom pokuse o prielom na nové maximá začali akcie pomerne prudko klesať, za dva dni o 2%. Človek by čakal, že za tým budú zlé správy, ale opak je pravdou. Dáta z americkej ekonomiky boli dobré (ešte z minulého týždňa) a dohoda o rozpočte USA zmenšuje šancu na ďalší vládny shutdown. A teda aj na ponechanie stimulov Fedu v najbližších mesiacoch. Situácia sa zlepšuje a preto klesá pravdepodobnosť, že Fed bude chcieť ponechať QE v pôvodnom objeme aj ďalšie mesiace. V USA bude platiť nová regulácia bánk (hoci od roku 2015, už teraz sa schvaľuje), ktorá obmedzuje možnosti obchodovania na vlastný účet (obmedzuje biznis model: väčšie riziko = väčšie zisky a v prípade problémov záchrana od vlády). V EÚ ešte nová regulácia a plán záchrany bánk nie je, ani sa ju nepodarilo presadiť na poslednom zasadnutí euroskupiny. Ale rokovania pokračujú a z ECB už znejú hlasy, že vládne dlhopisy už nebudú bezrizikové aktíva. Toto naznačil aj guvernér ECB Draghi, ktorý potvrdil, že v stresových testoch bánk, ktoré prídu v najbližších mesiacoch sa budú brať vládne dlhopisy za normálne aktíva, voči ktorým treba držať kapitál. Oba tieto kroky (nová regulácia v USA a nutnosť EÚ bánk držať kapitál proti dlhopisom) znamenajú nižšie zisky bánk, hoci aj ich vyššiu bezpečnosť. Banky teda budú potrebovať zohnať nový kapitál a zároveň sa budú snažiť zmenšiť svoju bilanciu.

Na trhu dnes teda vidíme pokles akcií, ale ropa dokázala pozastaviť svoj pokles z dôvodu silného poklesu zásob ropy v USA, dva týždne po sebe. Takéto dáta nemenia dlhodobý výhľad, ktorý je skôr medvedí (očakáva sa silnejší rast ponuky ropy ako jej spotreby), ale predsa len ovplyvnia sentiment. U drahých kovov je situácia zaujímavejšia, keďže odmietli nové dno aj po výborných dátach z USA. USD napriek všetkému ostáva slabý a najbližšie týždne ešte môžu byť zaujímavé. Hovorí sa totiž nie len o tom, že obmedzenie QE už v decembri je pravdepodobnejšie (hoci ho väčšina nečaká), ale dokonca aj o tom, že ak Senát schváli Yellenovú do kresla guvernérky Fedu (už by to mala byť len formalita), táto by mohla viesť zasadanie už v decembri (teda budúcu stredu), hoci pôvodne mal Bernanke predsedať Fedu ešte počas najbližších dvoch zasadnutí. A to nie je všetko. Namiesto Yellenovej by na kreslo viceguvernéra Fedu nemal ísť nikto z FOMC, ale Stanley Fischer z Bank of Israel. Fischer bol profesorom na MIT, kde študovali Bernanke aj Draghi. Fischer bol dokonca  vedúcim diplomovky Bernankeho v roku 1979. Okrem toho bol v MMF a pár rokov v Citigroup. Správny životopis pre viceguvernéra Fedu. Toto bude veľmi zaujímavé a tak sa zdá, že do vedenia centrálnej banky v čase, kedy bude postupne potrebné obmedzovať historicky bezprecedentné stimuly povoláva vláda USA tie najväčšie esá (Yellenová je jednou z najlepších makroekonómov Fedu). Veľkou neznámou však je, kedy títo ľudia začnú robiť niečo s menovou politikou Fedu. Obaja budúci vedúci FOMC, Yellen aj Fischer sú totiž holubičie povahy (preferujú stimuly). Ak teda bude obmedzovanie stimulov, bude len veľmi postupné.

Slabý USD dostal euro k tohtoročným maximám, ale nie nad ne (dnes sklamala priemyselná produkcia). GBP na nových maximách je a to z dôvodu zvýšenia očakávania rastu britskej ekonomiky. Aj napriek slabému USD tu máme ešte slabší JPY, keďže na rozdiel do Fedu pri BoJ sa zatiaľ ani len nešpekuluje o obmedzení stimulov. USDJPY sa teda tiež pohybuje pri tohtoročných maximách.

Dnešným hlavným bodom programu sú maloobchodné tržby z USA (čaká sa dobrý výsledok, hoci očakávania smerujú k tomu, že bude trochu slabší ako očakávania) a zásoby zemného plynu. Plyn útočí na tohtoročné maximá a napriek výhľadu oteplenia je spotreba najvyššia za posledné roky. Napriek doterajšiemu silnému rastu dokázali býci za jeden deň pridať ďalšie 4% rastu.

Americké akcie to majú veľmi nahnuté a ak neudržia hladinu 1776/1777, hrozí pokles o ďalších 20 bodov. Dnes majú poslednú šancu odmietnuť pokles a možno aj vďaka lepším dátam maloobchodných tržieb. 

01 - Modified: 2005-10-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: NBS neakceptovala ani polovicu dopytu
01 - Modified: 2023-03-20 13:49:25 - Feat.: - Title: Kríza dôvery 02 - Modified: 2023-03-20 10:01:35 - Feat.: - Title: Ktorá ďalšia veľkobanka je na odpal? 03 - Modified: 2023-03-19 19:47:18 - Feat.: - Title: Vhodný kandidát na kúpu sa nenašiel. Americký regulátor sa prikláňa k rozdeleniu skrachovanej banky SVB 04 - Modified: 2023-03-17 23:05:27 - Feat.: - Title: Manažér burzy BitMEX pre HN: Na trhoch nastane obrat. Budeme svedkami rýchleho uvoľňovania úrokov 05 - Modified: 2023-03-16 13:53:30 - Feat.: - Title: Európska centrálna banka napriek turbulentným trhom zdvihla základné sadzby o pol percentuálneho bodu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. marec 2023 04:03