StoryEditor

V hlavnom meste Volkswagenu vládne strach. Ľudia sa boja, čo príde

29.09.2015, 10:29
Autor:
FinwebFinweb

Volkswagen je výkladnou skriňou nemeckého priemyslu a tiež pýchou mnohých obyvateľov Dolného Saska. Oboje ale kvôli emisnému škandálu môže značne utrpieť. Najviac je to cítiť z reakcií ľudí v materskom meste koncernu Wolfsburg.

Niektorí zamestnanci majú obavy o budúcnosť automobilky. "Je to len začiatok. V dlhšom čase to môže ohroziť celý automobilový priemysel v Nemecku," povedal zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.

Wolfsburg je mesto so 125-tisícmi obyvateľmi, s Volkswagenom je spojené už od čias druhej svetovej vojny. Už keď toto mesto plnilo Hitlerovo zadanie vyrábať autá pre obyčajných ľudí, pre automobilku pracovala polovica jeho obyvateľov, píše iDnes.cz.

O budúcnosť však teraz nemajú strach len robotníci a ľudia z nemeckého koncernu VW. "Každý vo Wolfsburgu čaká ťažké časy a prepúšťanie," vyjadril obavy vodič taxi Frank Schellenberg.

Zmieňuje rozsiahle investičné prepojenie mesta s Volkswagenom. "Mesto vďačí Volkswagenu za všetko, majú prsty v každom projekte, ktorý tu vidíte, to sa teraz určite zmení. Život už nebude rovnaký," povedal. Spôsob, akým vedenie Volkswagenu reagovalo na krízu, ho rozčúlil.

Doteraz ospevovaný šéf koncernu Martin Winterkorn, ktorý viedol automobilku k rekordným predajom a ziskom, rezignoval v stredu, ubezpečil však, že o manipuláciách nevedel.

Hlavný nákupný bulvár v meste je pomenovaný po Ferdinandovi Porschem, ktorého vízie áut pre ľudí sa chopil Hitler. Volkswagen sponzoruje futbalový tím Wolfsburgu, školy a viacero ďalších projektov, ktoré majú v štíte meno automobilových značiek Volkswagen alebo Porsche.

Severonemecké mesto sa prezentuje ako regionálne turistické centrum Dolného Saska. Láka na múzeum vedy, galériu umenia a športové areály. Vplyv Volkswagenu, ktorý je najväčšou svetovou automobilkou, ktorá zamestnáva vyše 270-tisíc ľudí, ale siaha ďaleko za hranice tohto mesta.

"Táto firma pozdvihla celý región," hovorí Michael Wilkens, riaditeľ miestnej priemyselnej a obchodnej komory. Ako aféra dieselgate ovplyvní životy miestnych, zostáva zatiaľ otázkou.

 

 

01 - Modified: 2007-09-30 10:50:13 - Feat.: 0 - Title: Ukrajinský občania hlasujú v parlamentných voľbách
01 - Modified: 2023-09-15 16:38:08 - Feat.: - Title: Predaj skupiny Volkswagen v auguste klesol pre slabé výsledky z čínskeho trhu 02 - Modified: 2023-09-13 18:55:16 - Feat.: - Title: Volkswagen zvažuje znižovanie počtu zamestnancov v Zwickau pre nízky dopyt po elektrických vozidlách 03 - Modified: 2023-09-10 22:00:00 - Feat.: - Title: Biznis dvíha varovný prst. Čo žiadajú po voľbách od vlády Slovnaft, U. S. Steel či Volkswagen? 04 - Modified: 2023-09-09 22:00:00 - Feat.: - Title: Seat doplatil na „španielsky problém“. Predbehol ho dravý nováčik a vzal mu zákazníkov, diely aj pozornosť 05 - Modified: 2023-09-07 17:20:00 - Feat.: - Title: Trh s autami sa otriasol z najhoršieho. Škoda odrazila súperov a opäť preberá plnú kontrolu nad Slovenskom
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. september 2023 01:57