USA sú už tretí deň v takzvanom shutdowne, kedy vláda funguje bez schváleného rozpočtu. Väčším problémom sú však politické nezhody, ktoré panujú ohľadom navýšenia dlhového stropu. Ak by sa vláde do staveného termínu (17. októbra) nepodarilo navýšiť dlhový strop, čakala by krajinu podľa amerického ministra financií Jacoba J. Lewa, najhlbšia povojnová kríza. Informuje o tom agentúra Reuters.
Ekonomika USA nebude bez navýšenia dlhového stropu schopná splácať záväzky veriteľom a dostane sa do bankrotu. Ministerstvo financií dalo zároveň tvrdo najavo, že sa nebude snažiť takúto katastrofu odvrátiť tým, že by záväzky voči veriteľom splácalo prednostne na úkor ostatných výdajov.
Nezhody v Kongrese
Problém by podľa ministerstva financií nastal v prípade, ak by vláda prestala splácať svoje záväzky v podobe úrokov a istiny verejného dlhu, vyhlásila by tým v podstate platobnú neschopnosť. "Nesplácanie záväzku by bolo bezprecedentné a mohlo by viesť ku katastrofe. Negatívne dôsledky by pocítil celý svet, mohla by nastať finančná kríza a recesia, ktorá by pripomenula udalosti z roku 2008 alebo by bola ešte horšia." píše Lew v správe ministerstva.
Ministerstvo už skôr uviedlo, že v rámci terajšieho dlhového stropu 16,7 bilióna dolárov si nebude môcť požičiavať už 17. októbra. Potom bude hroziť, že Spojené štáty neuhradia splatné záväzky. Rokovať o zvýšení dlhového stropu sa ale zatiaľ prakticky nezačalo, pretože v Kongrese sa teraz vedie spor o uvoľnenie financií pre vládu v novom fiškálnom roku. Vláda má od 1. októbra kvôli tomu prísun peňazí na bežnú prevádzku zablokovaný a jej služby sú od tej doby čiastočne prerušené.
Ministerstvo ale môže katastrofálnemu stavu platobnej neschopnosti zabrániť tým, že bude zo svojich bežných príjmov platiť splatné záväzky veriteľom a odloží iné platby. To ale vláda Baracka Obamu odmieta urobiť.
Investori majú strach
Americké akcie reagovali na pokračujúcu rozpočtovú neistotu poklesom. Nadol spadli najvýznamnejšie burzové indexy a dolár oslabil voči najvýznamnejším menám. Voči euru je na osemmesačnom minime. Voči doláru sa euro vyšplhalo až na 1,3645 USD. "Euro sa za tejto situácie stáva pre investorov novým bezpečným útočiskom," uviedol analytik Steven Englander zo spoločnosti CitiFX.
"Dolár je kvôli situácii vo Washingtone zraniteľný a naďalej bude zaostávať za ostatnými poprednými menami, ako je euro," dodal.
Dow Jonesov index sa znížil o 0,9 percenta na 14.996,48 bodu. Širší index S & P 500 klesol rovnako o 0,9 percenta na 1678,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil dokonca o 1,1 percenta na 3774,34 bodu, napísala agentúra Reuters.