Akútna kríza v Grécku je zažehnaná. Kohútiky európskeho peňazovodu na Peloponézsky polostrov sa podľa všetkého nezatvoria. Program ľavicovej vlády v Aténach veriteľov vcelku zaujal. Nemecký minister financií a tvrdý kritik gréckych kľučiek Wolfgand Schäuble naznačil, že plán je priechodný aj v nemeckom parlamente. Jeho slovenský náprotivok Peter Kažimír je tiež optimistický. Myslí si, že návrhy smerujú k ozdraveniu gréckej ekonomiky.
Zdravotníctva a elektriny zadarmo pre chudobných sa dominantná vládna strana Syriza síce nevzdala, ale nesmú ohroziť rozpočtové ciele. Tak sa zaviazala. Poznáme to aj zo slovenských pomerov – ak sa vláda zdráha robiť bolestivé rozpočtové škrty, snaží sa presvedčiť verejnosť, že bude efektívna v boji proti daňovým únikom. Trhy spravidla takýmto deklaráciám neveria. V prípade gréckej vlády to tak celkom neplatí. Veľkú časť chýbajúcich zdrojov chce dostať do rozpočtu vytesnením čierneho trhu s cigaretami a palivami a Európa dáva v tomto Grékom šancu. Analytici však takí ohľaduplní nie sú.
Čítajte viac:
Atény skoro zmeškali. Potešili však
Pašeráci i zdravie. Gréci ukázali karty
Neplnenie predvolebných sľubov môže spôsobiť rozkol v Syrize
„Základom boja proti daňovým únikom by malo byť stabilné prostredie. To však v Grécku nenájdeme,“ povedal pre HN Jiří Cihlář, analytik spoločnosti Next Finance. Premiér Tsipras tak začína obnovu Grécka z opačného konca. Kompromis, ktorý bol nútený s veriteľmi urobiť, mu nijako nepomôže na domácej pôde. Rozhnevá si nielen voličov, ale aj svojich kolegov z ľavicovej Syrizy. „Neplnenie predvolebných sľubov môže spôsobiť rozkol v samotnej strane Syriza. Tsipras ešte bude mať čo vysvetľovať,“ myslí si Pavel Kohout. Ten označuje Tsiprasov kompromis za prehru a nôž do chrbta voličom.