StoryEditor

Najväčší kritik na tlačení peňazí zarába najlepšie. Nemecký index láme rekordy

18.03.2015, 13:08
Autor:
TASRTASR


Proti plánu Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá začala pumpovať na trh mesačne miliardy eur, sa najhlasnejšie ozýva Nemecko. Paradoxne práve akcionári nemeckých firiem pritom z tohto kroku najviac profitujú. Trhová hodnota 30 najvýznamnejších nemeckých firiem na burze stúpa závratným tempom. Nemecký index DAX, ktorý tvorí týchto 30 akcií, už tento rok posilnil takmer o štvrtinu a tento týždeň prvýkrát v histórii prelomil hranicu 12.000 bodov, konštatujú dnes na svojej internetovej stránke české Hospodárske noviny.

Dôvodom je pritom práve Nemcami kritizovaná ECB. Tá sa spoločne s centrálnymi bankami členských krajín eurozóny od marca pustila do nákupu štátnych dlhopisov. Mesačne chce do nich investovať 60 miliárd eur, pričom dúfa, že sa jej tak podarí odvrátiť defláciu a popohnať pomalý ekonomický rast v eurozóne.

Ale hlavným efektom je zatiaľ rast západoeurópskych akciových trhov. Výnosy z dlhopisov totiž v dôsledku nákupu zo strany ECB klesli, pričom výnos takmer polovice zo všetkých štátnych dlhopisov v eurozóne spadol do záporných čísiel.

Inak povedané, cena takéhoto dlhopisu je vyššia ako suma, ktorú by veritelia pri jeho splatení získali od danej vlády. Investori v Európe preto teraz vo veľkom dlhopisy predávajú a svoje peniaze radšej investujú do akcií.

Prejavuje sa to napríklad na obrovskom príleve peňazí do európskych akciových dividendových fondov, ktoré sú alternatívou k dlhopisom. Do uvedených fondov tento rok podľa spoločnosti EPFR Global zatiaľ pritieklo 10,2 miliardy USD (9,59 miliardy eur), čo je viac ako 7,7 miliardy USD za celý minulý rok. Príliv peňazí v prvých mesiacoch roka je tak zároveň najmohutnejší od začiatku finančnej krízy v roku 2008.

Prebytočné eurá, ktoré odtekajú z dlhopisov, smerujú nielen do akcií, ale nakupujú sa za ne aj iné meny. "Nie je teda div, že euro prudko znehodnocuje - od začiatku roka o 14 % proti doláru. To je výrazná úľava pre exportérov, čo bude vidno na ich ziskoch," hovorí analytik ČSOB Jan Čermák.

Peniaze do európskych akcií netečú len z dlhopisov, ale aj z iných, menej perspektívnych akciových trhov.

Ak do európskych akcií pritieklo od začiatku roka 36 miliárd USD, z amerických, naopak, 47 miliárd USD zmizlo. To sa samozrejme prejavuje aj na rozdielnej výkonnosti európskych a amerických akciových trhov. Paneurópsky index sledujúci vývoj najväčších firiem eurozóny tento rok posilnil dvojciferným tempom, americké akcie pritom vzrástli od začiatku roka len o 1 %.

Rast európskych akciových trhov by mal podľa analytikov aj naďalej pokračovať. A to aj napriek prípadným výkyvom. Podľa Čermáka sú pre európske akcie výhodou aj pretrvávajúce nízke ceny ropy.

"Zrátané a podčiarknuté - makroekonomicky vzaté sa západoeurópske akcie naozaj majú z čoho radovať. Navyše ich môže tešiť aj perspektíva, že ceny ropy sa zrejme hneď tak neodhodlajú k raketovému rastu, a zároveň vieme, že nákupy aktív zo strany ECB potrvajú ešte rok a pol," dodal Čermák.

1 EUR = 1,0635 USD

01 - Modified: 2007-04-17 07:00:32 - Feat.: 0 - Title: Na univerzite v USA sa strieľalo. Desiatky mŕtvych.
01 - Modified: 2023-09-22 11:00:04 - Feat.: - Title: Výnosy dlhopisov vlády USA sú najvyššie za posledných 16 rokov 02 - Modified: 2023-09-20 15:41:40 - Feat.: - Title: Bankový súboj vyhrávajú Američania. Kým za morom si užívajú nižšiu infláciu, nás čakajú drahšie hypotéky 03 - Modified: 2023-09-13 17:27:38 - Feat.: - Title: Štát ide pred voľbami „s kožou na trh“. Chce sa pre istotu predzásobiť hotovosťou 04 - Modified: 2023-09-04 18:01:32 - Feat.: - Title: Belgicko získalo z predaja dlhopisov sporiteľom rekordných 21,9 miliardy eur 05 - Modified: 2023-08-09 15:35:49 - Feat.: - Title: Česká národná banka sa zbavila čínskych dlhopisov za viac než dve miliardy eur, jüany z rezerv úplne zmizli
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. september 2023 23:44