Americký prezident Barack Obama navrhol ropnú daň vo výške desať dolárov za barel (8,93 eura), pomocou ktorej by chcel financovať modernizáciu starnúcej prepravnej infraštruktúry. Informovala agentúra Reuters.
Navrhovaný poplatok, ktorý budú platiť ropné spoločnosti a budú ho postupne zavádzať v priebehu piatich rokov, okamžite narazil na odpor členov Kongresu. Obama vlani uviedol, že USA musia prestať dotovať "špinavé" fosílne palivá a zamerať sa na čisté obnoviteľné zdroje, ktoré nezhoršujú klimatické zmeny. "Prezident uvalením poplatku na ropu vytvára jasnú iniciatívu pre inovácie v súkromnom sektore, aby sa znížila naša závislosť od ropy a zároveň investuje do technológií čistej energie, ktoré budú energiou budúcnosti," píše sa vo vyhlásení Bieleho domu.
Nový poplatok má byť oficiálne oznámený už budúci týždeň v návrhu rozpočtu na fiškálny rok 2017. Z dane získa rozpočet takmer 20 miliárd dolárov ročne a pomôže rozšíriť tranzitný systém. Ďalšie viac než dve miliardy dolárov ročne pôjdu na podporu výskumu a vývoja v oblasti autonómnych vozidiel a ďalších ekologických technológií.
Zástupcovia republikánov v Kongrese, ktorí opakovane nesúhlasili s Obamovou administratívou v otázkach energetickej politiky, na sociálnych sieťach odmietli tento návrh. Steve Scalise zverejnil na Twitteri otázku, či tento návrh bol "najhorším doterajším návrhom Obamu".
Upozorňujú, že 10-dolárová daň príde v čase prepadajúcich sa cien ropy. Ceny v priebehu januára klesli pod 30 USD za barel, čo je najnižšia úroveň od roka 2003. Dôvodom je nízky dopyt, ktorý nedokáže držať krok so záplavou ropy na trhu, pričom najväčší producenti odmietajú znížiť ťažbu. "V čase, keď ropné spoločnosti zápasia s najväčšou finančnou krízou za viac než 25 rokov, zvyšovanie nákladov pre tento sektor nedáva zmysel," povedal hovorca Asociácie nezávislých ropných firiem Ameriky Neal Kirby. Podľa neho firmy prenesú dane na spotrebiteľov, ktorí momentálne ťažia z lacných palív.
Jeff Zients, riaditeľ Ekonomického výboru Bieleho domu, odmietol varovania, že nová daň znevýhodní amerických výrobcov. Podľa neho tento poplatok sa bude týkať výlučne ropy vyťaženej v USA a dovezenej, no nie ropy vyvážanej.
(1 EUR = 1,1202 USD; 1 barel = 159 litrov)