StoryEditor

Slováci si ťahajú ekonomiku sami. Doprajú si v obchodoch viac

08.03.2016, 23:00
Autor:
luplup

Slovensko sa zaradilo medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky Európy. Naše hospodárstvo si posledné tri mesiace vlaňajška pripísalo 4,3-percentný rast, informoval včera štatistický úrad. Za celý rok sa tak ekonomika polepšila o 3,6 percenta. To znamená, že sme rástli najrýchlejšie od roku 2010.

Silné domácnosti
Ekonomiku vlani potiahli najmä Slováci, ktorí si dopriali v obchodoch viac. Viac pritom našinci kupovali najmä tovary dlhodobej spotreby, napríklad investovali do kúpy nového auta, pripomína analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Potvrdzujú to aj čísla z maloobchodu. Vlani stúpol predaj áut najrýchlejšie od roku 2007.

Okrem nakupujúcich domácností sa prebrali aj exportné firmy. Tie vyvážali viac tovarov do zahraničia, no ekonomike celkovo nepomohli. „Vlani bol motorom ekonomiky domáci dopyt a saldo zahraničného obchodu rast, naopak, brzdilo,“ hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Verejné investície
Ďalším významným ťahúňom hospodárskeho rastu boli verejné investície, ktoré vlani narástli o takmer 70 percent. Na ich raste sa podpísalo rýchle dočerpávanie eurofondov. Vlani sa totiž končila eurofondová sedemročnica a eurofondové programové obdobia sa vyznačujú tým, že sa pomalšie čerpajú peniaze na začiatku a rýchlo na konci. Podľa prepočtov UniCredit Bank boli verejné investície očistené o vyvolané dovozy zodpovedné za tretinu rastu slovenskej ekonomiky.

Aj tento rok bude silný
Tento rok má naše hospodárstvo rásť pomalšie než vlani. Stále to však bude silný rast. Centrálna banka očakáva, že ekonomika sa v roku 2016 zväčší o 3,2 percenta. Vpred sa budeme stále ťahať sami. „Motorom rastu by mal byť podobne ako v roku 2015 opätovne domáci dopyt. Najmä spotreba domácností,“ konštatuje analytik ČSOB Marek Gábriš. Tie si budú môcť dovoliť nakupovať v obchodoch viac aj vďaka tomu poklesu nezamestnanosti. Oproti vlaňajšku by malo vzniknúť vyše 30-tisíc nových pracovných miest, predpokladá centrálna banka vo svojej poslednej prognóze.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. november 2022 18:57