Nemecká burza- Deutsche Borse_apTASR/AP
StoryEditor

V Európe sa chystá 30 miliardová fúzia medzi Nemcami a Londýnom. Vznikne nový gigant

16.03.2016, 08:29
Autor:
ČTKČTK
Nemecká burzová spoločnosť Deutsche Börse sa dohodla na spojení s prevádzkovateľom londýnskej akciovej burzy London Stock Exchange (LSE).

Transakcia v hodnote cez 30 miliárd dolárov vytvorí najväčšieho prevádzkovateľa trhov s cennými papiermi v Európe. Oznámila to dnes Deutsche Börse.

Fúzia, ktorú ešte musia schváliť regulačné orgány a akcionári, sa má uskutočniť prostredníctvom výmeny akcií. Súčasní akcionári Deutsche Börse by v zlúčenej skupine mali získať podiel 54,4 percenta, akcionári LSE potom zostávajúcich 45,6 percenta.

Firmy predpokladajú, že spojenie aktivít prinesie ročnú úsporu 450 miliónov eur. Deutsche Börse o fúzii s LSE usilovala už skôr, posledný pokus vzdala v roku 2005 kvôli tlaku zo strany svojich akcionárov, ktorí sa obávali vysokých nákladov transakcie.

Terajšiu dohodu o fúzii by mohli ohroziť okrem iného konkurenčné ponuky na prevzatie LSE. Začiatkom marca signalizovala záujem o LSE spoločnosť Intercontinental Exchange (ICE), ktorá je majiteľom newyorskej akciovej burzy NYSE.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. január 2026 14:20