Grafity v BrazíliiTASR/AP
StoryEditor

Korupčný škandál núti brazílsky Petrobras radikálne šetriť. Prepustí tisíce ľudí

18.03.2016, 10:23
Autor:
FinWebFinWeb
Brazílska štátna ropná spoločnosť Petrobras plánuje znížiť počet zamestnancov až o 12 tisíc, teda o pätnásť percent. Firma sa v poslednej dobe dostala do centra korupčného škandálu, ktorý zasahuje do najvyšších poschodí brazílskej politickej scény.

Spoločnosť chce tiež do konca roka predať majetok za 15 miliárd dolárov, aby mala na splácanie dlhu a nemusela ďalej obmedzovať investície.

Plán obmedzenia počtu zamestnancov má byť založený na dobrovoľných odchodoch. Petrobras by mal znižovanie počtu pracovných síl oznámiť do polovice roka spolu so strednodobým podnikateľským plánom do roku 2020, napísal brazílsky denník Estado de S. Paulo. Tlačová kancelária firmy ale oznámila, že zatiaľ žiadne rozhodnutie v tomto smere nepadlo, píše iDnes.cz.

Šetrenie začalo už dávnejšie

Petrobras v minulom desaťročí oznámil nálezy jedných z najväčších podmorských zdrojov ropy na svete, odvtedy však firmu prenasledujú problémy. Podnik sa zaplietol do nelegálnych cenových dohôd a je ústredným objektom vyšetrovania rozsiahleho škandálu okolo spletitých úplatkárskych praktík.

Spoločnosť už v januári oznámila, že zruší 20 percent pracovných miest v manažmente a ušetrí tým približne 1,8 miliardy realov (400 miliónov eur) ročne. Tiež oznámila, že chce do konca roka chce predať majetok za 15 miliárd dolárov, aby mala na splácanie dlhu a nemusela ďalej obmedzovať investície.

Švajčiarsko vráti Brazílii mrazené miliardy

Švajčiarsko vráti Brazílii ďalších 70 miliónov dolárov (62 miliónov eur), ktoré zmrazilo počas vyšetrovania údajnej korupcie v brazílskej štátnej energetickej skupine Petrobras. Uviedol to vo štvrtok podľa agentúry Reuters úrad švajčiarskeho generálneho prokurátora. Už vlani sa podobne vrátilo viac ako 120 miliónov dolárov.

Peniaze získajú späť ľudia, ktorí počas škandálu utrpeli straty, stojí tiež vo vyhlásení.

Korupčný škandál v štátnej ropnej spoločnosti Petrobras je považovaný za vôbec najväčší prípad korupcie v dejinách Brazílie. Obvinenia z úplatkov vyvolalo protesty po celej krajine a vlnu nevôle proti prezidentke Dilma Rousseffová.

Stovky podozrivých bankových stykov

Vyšetrovatelia vo Švajčiarsku dostali od roku 2014 informácie o približne 340 podozrivých bankových stykoch, zahájili šesť desiatok vyšetrovaní a zmrazili majetok v celkovej hodnote okolo 800 miliónov dolárov (707 miliónov eur). To je dvojnásobok sumy, než akú švajčiarske úrady oznámili pôvodne.

Švajčiarske úrady si v rámci vyšetrovania vyžiadali dokumenty súvisiace s viac ako tisíckou bankových účtov z viac ako 40 bankových inštitúcií, uviedol tiež úrad švajčiarskeho generálneho prokurátora Michaela Lauber.

Lauber sa vo štvrtok v Berne zišiel so svojím brazílskym náprotivkom Rodrigo Janota s cieľom naplánovať spoločné vyšetrovanie.

01 - Modified: 2022-11-27 07:49:00 - Feat.: - Title: Strelec, ktorý zabíjal v školách v Brazílii, plánoval útok dva roky 02 - Modified: 2022-11-26 22:16:25 - Feat.: - Title: Rusko zakáže predaj ropy krajinám, ktoré zavedú cenový strop. Moskva už pripravuje výnos 03 - Modified: 2022-11-25 17:58:26 - Feat.: - Title: Ceny ropy klesli, koronavírus stále ovplyvňuje čínsky dopyt 04 - Modified: 2022-11-25 17:12:39 - Feat.: - Title: Ruská ropa sa už obchoduje hlboko pod navrhovaným stropom Európskej únie, Poľsko chce nižší strop 05 - Modified: 2022-11-25 07:22:05 - Feat.: - Title: Ceny ropy sa v piatok ráno mierne zotavili. Obavy z poklesu čínskeho dopytu pokračujú
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. november 2022 09:41