Prezident Samsung's Mobile Communications Dongjin Koh. Snímka: Reuters
StoryEditor

Koniec skostnatelej firmy. Samsung sa chce premeniť na dravý startup

24.03.2016, 13:51
Autor:
ČTKČTK
Juhokórejská spspoločnosť Samsung Electronics plánuje prijať reformu celej svojej firemnej kultúry.

Najväčší svetový výrobca smart telefónov a pamäťových čipov dnes oznámil, že chce odísť od tradičného hierarchického modelu založeného na príkazoch zostupujúcich zhora nadol. Jeho snahou bude fungovať podobne ako startup, teda ako malá a dravá začínajúca firma.

Spoločnosť uviedla, že jej manažéri a bežní zamestnanci sľúbili obmedziť skostnatené hierarchické postupy, zbytočné porady a nadčasy a zaviesť pracovné prostredie, ktoré podporuje dialóg a inovačnú aktivitu. Sľub potvrdili slávnostným podpisom na dnešnej akcii, ktorú vedenie zorganizovalo v ústredí spoločnosti v Suwon pod heslom "Startup Samsung", uviedla agentúra AP.

Samsung chce zmeniť firemné prostredie v čase, keď sa jeho rast spomaľuje a spoločnosť je pod značným tlakom, aby našla nové oblasti podnikania. Hlavné aktivity firmy stále viac ohrozuje lacná a efektívna čínska konkurencia.

Vlajková firma predného juhokórejského konglomerátu Samsung chce znížiť počet úrovní riadenia a organizovať viac elektronických diskusií medzi šéfmi podnikových divízií a zamestnancami. "Hodláme reformovať našu vnútornú kultúru, prevádzať zámery v činy rovnako rýchlo ako startup, presadzovať otvorenú komunikáciu a nepretržite inovovať," uvádza sa v oznámení spoločnosti.

Reforma firemnej kultúry je najnovšia zo zmien, o ktorej sa konglomerát v posledných rokoch pokúšal. Podľa niektorých zamestnancov však bude taká transformácia pre podnik s viac ako 300.000 pracovníkov veľmi ťažká. Analytici podľa agentúry Reuters upozorňujú na to, že Samsung by touto snahou mohol prísť o výhodu výrobcu, ktorý vie rýchlo vykonávať príkazy vedenia.

Celý konglomerát Samsung teraz prechádza zmenou v najvyššom vedení. Jeho patriarcha I Kun-hi, ktorý je stále predsedom správnej rady, bol predvlani hospitalizovaný a skupina sa chystá odovzdať opraty jeho synovi I Če-Jong.

Samsung sa už v minulých rokoch snažil uvoľňovať skôr takmer vojenskú kultúru. Zaviedol pružnú pracovnú dobu, uvoľnil štandardy pracovného oblečenia cez víkendy a nenúti zamestnancov tak dôrazne ako predtým, aby sa zúčastnili tradičných spoločných posedení s alkoholom po práci. Teraz chce firma radšej zamestnancov motivovať k tomu, aby trávili viac času s rodinou alebo sa vzdelávali.

01 - Modified: 2023-03-22 13:14:58 - Feat.: - Title: Myslíte si, že sa vyznáte v mobiloch? Tento kvíz vás možno vyvedie z omylu 02 - Modified: 2023-03-16 15:05:41 - Feat.: - Title: Kvalitné fotky Mesiaca zo Samsungu sú falošné, tvrdia používatelia. Výrobca má však svoje vysvetlenie 03 - Modified: 2023-03-15 14:42:12 - Feat.: - Title: Najpredávanejšia séria Samsungov prichádza s čerstvými novinkami. Stredná trieda, tras sa? 04 - Modified: 2023-03-13 14:14:40 - Feat.: - Title: Toto sú najpredávanejšie telefóny sveta za uplynulý rok. Rebríčku dominuje jedna značka 05 - Modified: 2023-02-25 23:01:00 - Feat.: - Title: Držia sa toho, čo funguje. Test dvoch Samsungov z novej prémiovej série Galaxy S23
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. marec 2023 03:57