StoryEditor

Kažimír pripúšťa koniec gastrolístkov. Máme informácie o ich falšovaní, tvrdí

18.05.2016, 20:04
Autor:
TASRTASR

Minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD) si vie predstaviť zrušenie stravných poukážok - tzv. gastrolístkov. Ako Kažimír uviedol po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu, gastrolístky sú v súčasnosti akýmsi druhom ceniny, ktorá nie je úplne regulovaná.

"Dokonca máme informácie o falošných gastráčoch, o tom, ako sa obchádzajú zákazy platenia v hotovosti cez stravné lístky. To sú teda trendy, ktoré nie sú úplne v súlade s naším bojom so šedou ekonomikou. Viem si napríklad predstaviť digitalizáciu stravných lístkov, teda platbu kartou a tým aj zníženie nákladov na obsluhu tohto nástroja," poznamenal.

Kažimír podľa svojich slov tiež podporuje zníženie ziskových marží pre firmy, ktoré sa emitovaním gastrolístkov živia. "Osobne si však viem predstaviť zrušenie stravných lístkov. Mne osobne by nechýbali," dodal šéf Ministerstva financií SR.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) je proti možnému rušeniu stravných lístkov. Gastrolístky podľa neho treba zachovať. "Ľudí poteší, keď k výplatnej páske dostávajú aj niečo iné. Je to treba zachovať. Môžeme sa baviť o určitom variante, keď niekto požiada o vyplatenie v čistej mzde. Ale ja sa stretávam viac s ľuďmi, ktorí sa potešia gastrolístkom," doplnil šéf parlamentu.

Protimonopolný úrad sa vo februári obrátil na ministerstvo práce, aby zvážilo možnosť zmeny formy tohto druhu benefitu. Úrad navrhoval zavedenie finančného príspevku ku mzde. Teda, že by zamestnanci nedostávali gastrolístky, ale priamy finančný príspevok, ktorý by mal rovnaké daňové a odvodové zvýhodnenie ako stravné lístky.

Ministerstvo práce vtedy uviedlo, že hlavným dôvodom, prečo je príspevok na stravovanie zakotvený v zákone, je zabezpečenie pravidelného stravovania zamestnancov, ktoré má významný vplyv na ich dobrý zdravotný stav. Nahradenie alebo zrušenie gastrolístkov by mohlo podľa rezortu stravovanie ohroziť.

Ak by zamestnanci dostali príspevok na stravovanie vo forme peňazí, mohli by ho použiť na čokoľvek a vytratil by sa aj samotný prospešný obedový návyk, ktorý gastrolístky podľa ministerstva trvalo priniesli. Zároveň je to podľa rezortu v rozpore s účelom príspevku, ktorý tým stráca akýkoľvek význam.

01 - Modified: 2023-11-22 14:33:41 - Feat.: - Title: So zmenou rodičovských dôchodkov SNS súhlasila, budeme s nimi rokovať, tvrdí Erik Tomáš 02 - Modified: 2023-11-21 14:22:12 - Feat.: - Title: Danko verí, že vláda vydrží a bude fungovať štyri roky 03 - Modified: 2023-11-16 12:10:03 - Feat.: - Title: Danko:Teší ma podpora športového hnutia pre novovznikajúce ministerstvo 04 - Modified: 2023-11-12 13:48:31 - Feat.: - Title: Danko odmieta nové dane, chce však brať bankám a firmám. Šimečka očakáva od vlády naštartovanie ekonomiky 05 - Modified: 2023-11-12 08:07:24 - Feat.: - Title: Ak sa koalícia nedohodne, SNS postaví svojho kandidáta. Danko chce, aby prezidenta volil parlament
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. november 2023 10:24