33,20 hodín za týždeň. Mesto je známe pre svoju pohodovú atmosféru, ľudia v ňom pracujúci strávia v práci ročne 1 726 hodín - o 165 hodín menej ako globálny priemer.Reuters
StoryEditor

Viacero spoločností plánuje pre brexit presun z ostrovov. Cieľom má byť Amsterdam

28.06.2016, 12:16
Autor:
TASRTASR
Holandská metropola sa ocitla v hľadáčiku medzinárodných spoločností, ktoré chcú opustiť Britániu.

Viacero medzinárodných spoločností, ktoré majú sídlo v Británii, plánujú presun na európsku pevninu. Po Londýne je jedným z ich hlavných cieľov Amsterdam, uviedol holandský spravodajský server DutchNews.nl. Dôvodom ich rozhodnutia má byť neistota, ktorá zavládla v Británii po minulotýždňovom referende, ktoré dalo zelenú brexitu, odchodu krajiny z EÚ.

Holandská politička, zástupkyňa amsterdamského primátora pre ekonomické záležitosti Kasja Ollongrenová pre denník Volkskrant povedala, že mnoho ázijských finančných firiem sa už rozhodlo presťahovať sa do Holandska.

Základňa pre Európu

"Chcú posunúť veľkú časť svojich aktivít do Amsterdamu, aby mali základňu pre európsky kontinent," uviedla Ollongrenová. Dodala, že referendum o brexite bol pre podnikateľov z Ázie rozhodujúcim momentom, lebo "nemajú radi politickú neistotu".

René Buck, generálny riaditeľ konzultačnej spoločnosti Buck Consultants International pre Volkskrant uviedol, že podobné pocity prevládajú aj medzi podnikateľmi v Spojených štátoch, ktorí chcú podnikať v Európe. "Firmy potrebujú plánovať teraz. Nemôžu sedieť a čakať dva roky na to, kým sa Európska únia a Spojené kráľovstvo dohodnú na rozvode," spresnil Buck.

Podľa jeho slov jedna z troch amerických spoločností s európskou základňou v Londýne zvažuje sťahovanie z britskej metropoly. Amsterdam je v hre ako náhrada za Londýn práve kvôli geografickej blízkosti, dobrému podnikateľskému prostrediu a vyvinutej infraštruktúre.

Belgická tlačová agentúra Bega v tejto súvislosti pripomenula prieskum Inštitútu riaditeľov (IoD), britského združenia riaditeľov podnikov, podľa ktorého najmenej 20 percent britských podnikov uvažuje o presune aspoň časti svojich aktivít na európsku pevninu. Prieskum bol vykonaný v rozpätí troch dní (piatok-nedeľa) po referende o brexite na vzorke vyše 1000 šéfov britských podnikov.

Podľa tohto prieskumu 64 percent šéfov britských podnikov považuje odchod Spojeného kráľovstva z EÚ za škodlivé pre ich podnikanie, takmer štvrtina z nich (24 percent) predpokladá zmrazenie zamestnávania a vyše pätina (22 percent) už plánuje presun aspoň niektorých operácií do iných krajín EÚ.

01 - Modified: 2023-09-25 12:04:06 - Feat.: - Title: Európski výrobcovia elektromobilov nechcú platiť vyššie dane. Žiadajú zmenu pravidiel vývozu do Británie 02 - Modified: 2023-09-23 16:14:46 - Feat.: - Title: "Brexit bol obrovskou chybou." Stovky ľudí demonštrovali za opätovný vstup Británie do Európskej únie 03 - Modified: 2023-09-19 12:43:31 - Feat.: - Title: Česko dodá Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc, zaplatí ju Dánsko a Holandsko 04 - Modified: 2023-09-18 15:31:38 - Feat.: - Title: Britský premiér Sunak odmieta rokovania o novej obchodnej dohode s Euróskou úniou 05 - Modified: 2023-09-12 12:42:39 - Feat.: - Title: Inflácia v Holandsku sa v auguste spomalila na takmer dvojročné minimum
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. september 2023 18:16