StoryEditor

Britský parlament rozdeľuje dodatok k zákonu o brexite

03.03.2017, 15:20
Autor:
TASRTASR

Britská konzervatívna vláda sa bude "brániť" akýmkoľvek zmenám v návrhu zákona o tzv. brexite a zároveň sa bude usilovať o zvrátenie porážky, ktorú jej v stredu uštedrili členovia Snemovne lordov, tvrdia ministri. Horná komora parlamentu totiž hlasovaním v pomere 358:256 schválila dodatok k navrhovanému zákonu o brexite, ktorý bude garantovať práva troch miliónov občanov Európskej únie žijúcich v Británii po jej vystúpení z bloku.

Vláda vyjadrila nad týmto výsledkom sklamanie; ide o vôbec prvú prehru britského kabinetu v súvislosti s predmetným legislatívnym návrhom, konštatuje spravodajská stanica BBC.

Poslanci Dolnej snemovne budú mať príležitosť tento dodatok zrušiť, keďže premiérka Theresa Mayová im musí teraz vládny návrh zákona vrátiť. Lordi však ešte predtým, 7. marca, budú zvažovať podporu iných dodatkov k návrhu zákona umožňujúceho ministerskej predsedníčke spustiť brexit.

Líder Dolnej snemovne David Lidington vo štvrtok vyhlásil, že návrh zákona je "priamočiary" a poskytuje Mayovej právomoc začať dvojročný proces odchodu Británie z EÚ na základe článku 50 Lisabonskej zmluvy. "Budeme sa preto brániť zmenám, ktoré by iba sťažili vyjednávanie," uviedol.

Ministri sa pokúsili tejto prehre predísť tvrdením, že záležitosť je síce prioritou vlády, ale mala by sa riešiť ako súčasť dohody, ktorá chráni aj britských občanov v zahraničí. Dodatok schválený v Snemovni lordov ukladá, aby vláda do troch mesiacov predstavila návrhy na zabezpečenie rovnakých práv pobytu pre občanov EÚ v Británii aj po brexite.

Rezort pre odchod krajiny z bloku vyhlásil: "Sme sklamaní, že sa lordi rozhodli pozmeniť návrh zákona, ktorý v Dolnej snemovni prešiel bez dodatkov." Mayová zastáva názor, že by bolo nerozumné poskytnúť práva približne trom miliónom občanov EÚ ešte predtým, ako by iné členské štáty Únie boli pripravené spraviť to isté pre britských občanov žijúcich v zahraničí.

Podľa hovorcu Downing Street č. 10 premiérka neočakávala, že bude musieť robiť ústupky pri presadzovaní návrhu zákona. "Premiérka dala jasne najavo, že jej zámerom je, aby tento legislatívny návrh prešiel bez zmien," povedal hovorca úradu Mayovej, ktorého citoval denník The Guardian.

Minister pre otázky brexitu David Davis vyhlásil, že vláda dúfala v skoré dosiahnutie dohody o právach občanov EÚ vrátane ich práv na zdravotnú starostlivosť a dôchodok. Kabinet podľa neho rátal s podporou návrhu zákona v oboch komorách parlamentu bez dodatkov k jeho predkladanému zneniu 

"Veľmi jasne sme povedali, že chceme dosiahnuť dohodu, ktorá bude veľkorysá pre každého v Európskej únii. A to nie je iba o práve zostať (v krajine), na čo sa ľudia zväčša zameriavajú, ale aj o veciach ako dôchodok, zdravotná starostlivosť či sociálna podpora. Chceme to realizovať dobre a skoro," zdôraznil Davis.

01 - Modified: 2022-08-08 08:01:12 - Feat.: - Title: Britské Hornimanovo múzeum vráti Nigérii 72 historických artefaktov, boli ukradnuté počas plienenia 02 - Modified: 2022-08-08 06:45:17 - Feat.: - Title: Britské ministerstvo: Rusko zrejme rozmiestňuje v Donbase protipechotné míny 03 - Modified: 2022-08-04 17:09:33 - Feat.: - Title: Kanada pošle do Británie inštruktorov. Majú cvičiť ukrajinských vojakov v boji proti Rusom 04 - Modified: 2022-08-02 19:34:17 - Feat.: - Title: Britská polícia obvinila muža, ktorý s kušou prenikol do Windsorského hradu 05 - Modified: 2022-08-01 15:39:34 - Feat.: - Title: Rusko opätuje sankcie. Zakázalo vstup na svoje územie ďalším Britom
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. august 2022 04:05