Bitcoin.
StoryEditor

Bitcoin sa prepadá, veľa investorov prerába. Inštinkt mi hovorí, že budú ďalšie straty, tvrdí expert

10.05.2022, 12:56
Autor:
ČTKČTK

40 percent ľudí, ktorí si kúpili bitcony, na svojej investícii stráca. V Ázii dnes cena známej kryptomeny klesla pod 30-tisíc dolárov.

Cena bitcoinu dnes pri obchodovaní v Ázii klesla pod 30-tisíc dolárov. Najznámejšia kryptomena je tak najnižšia od vlaňajšieho júla, od novembrového maxima už odpísala cez polovicu hodnoty.

Prepad akciových trhov sa podľa analytikov negatívne prejavuje aj v cenách kryptomien, ktoré sa teraz obchodujú v súlade s rizikovými aktívami, ako sú napríklad akcie technologických spoločností. Uviedla to agentúra Reuters.

Z dát na webe spoločnosti Glassnode vyplýva, že 40 percent ľudí, ktorí si kúpili bitcony, na svojej investícii prerába.

Podliezol ďalšiu hranicu

Podľa údajov na špecializovanom webe CoinDesk bitcoin okolo poludnia vykazoval za posledných 24 hodín pokles o 6,2 percenta na 31 390 dolárov. Najnižšie počas tohto časového úseku klesol na hodnotu 29 763 dolárov.

Od začiatku mája už bitcoin odpísal takmer 18 percent. Od novembrového maxima, keď jeho cena vystúpila tesne k 69 000 dolárom, odpisuje okolo 55 percent. Percentuálny podiel tých, ktorí na investíciu do bitcoínov strácajú, môže byť ešte vyšší, pokiaľ sa vezmú do úvahy krátkodobí držitelia tejto kryptomeny, ktorých nalákalo novembrové maximum.

Analytici zo spoločnosti Glassnode, ktorá spracováva dáta a informácie z blockchainu, zaznamenali počas posledného výpredaja prílev "urgentných transakcií", pri ktorých si investori priplatili za ich urýchlenie.

Inštinkt naznačuje ďalšie straty

"Sme svedkami pomalého prepadu, sčasti ho spôsobuje fakt, že (bitcoin) predávajú tí, ktorí ho držali dlho," povedal analytik Josh Lim zo spoločnosti Genesis Global Trading. Sprísňovanie menovej politiky kvôli inflácii obmedzuje likviditu na trhu a investori sa odvracajú od špekulatívnych aktív, uvádza agentúra Bloomberg.

Podľa investora Michaela Novogratza sa na obchodovanie s kryptomenami odráža oslabovanie indexu technologického trhu Nasdaq.

"Inštinkt mi hovorí, že budú ďalšie straty, prinajmenšom v najbližších štvrťrokoch. Kým ľudia získajú pocit, že sme v rovnováhe, bude trh nepokojný, kolísavý a neľahký," dodal.

Okrem priaznivcov má bitcoin a kryptomeny všeobecne aj viacero odporcov. K najznámejším sa radí americký investor Warren Buffett, ktorý patrí k najbohatším ľuďom sveta. Na začiatku mája povedal, že keby mu niekto ponúkol všetky bitcoiny sveta za 25 dolárov, nekúpi ich.

16. máj 2022 04:09