StoryEditor

Masaker na akciovom trhu. Pre osem gigantov prišiel o polovicu hodnoty

20.05.2022, 20:49
  • Index S&P 500 už prekonal hranicu medvedieho trhu.
  • Rastúca cena peňazí na finančnom trhu pritom môže situáciu ešte zhoršiť. 
  • Situáciu ovplyvní možný nástup recesie aj vývoj konfliktu na Ukrajine. 

Pohľad na zhodnotenie dôchodkového sporenia v týchto dňoch môže priniesť veľmi nepríjemné pocity. A tento stav trvá od konca minulého roka. „Poplatok za správu bol vyšší ako môj výnos,“ hovorí pre HN Mária Bácskaiová svoju skúsenosť po otvorení výpisu.

Vtedy však boli čísla o niečo lepšie a mierne strácali len dlhopisové fondy a jeden akciový. Potom sa to už iba zhoršilo. Od tohtoročného januára boli výnosy vo všetkých fondoch negatívne, a to v rozmedzí od –2,4 až po –21,5 percenta, ukazujú dáta Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. 

Situácia na finančných trhoch sa totiž v relatívne krátkom čase zásadne zmenila. Napríklad Index S&P 500, ktorý zahŕňa akcie 500 najväčších spoločností kótovaných na burzách v USA, už prekonal hranicu medvedieho trhu. Podobne ako medveď, labou zhora nadol, naň útočí inflácia, obavy z blížiacej sa recesie či vojna. 

Môže za prepad

Takmer za polovicu prepadu je pritom zodpovedných len osem spoločností. Apple, Microsoft, Amazon, Tesla, Alphabet, Meta, Nviidia a Netflix od začiatku roka kolektívne spôsobili 46 percent strát benchmarku v roku 2022, ukazujú dáta indexu S&P Dow Jones.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.
22. jún 2022 12:10