Slovenský premiér Eduard Heger reční počas tlačovej konferencie na summite EÚ v Bruseli. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Premiér Heger: Eurosummit naznačil, že inflácia klesá a energetická kríza je na ústupe

24.03.2023, 16:01
Autor:
TASRTASR

Pri debatách o hospodárskom raste je podľa Hegera dôležité aplikovať pragmatizmus a odolávať populizmu. "Na domácej politickej scéne zaznieva veľa populistických výrokov a málo pragmatizmu," upozornil premiér.

Dôraz na reformy je novým prvkom pri úprave rozpočtových pravidiel, ktoré Slovensko víta. Uviedol to v piatok dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger po skončení dvojdňového samitu Európskej únii v Bruseli.

Premiér pripomenul, že summit sa skončil eurosummitom, rokovaním lídrov eurozóny za účasti prezidentky Európskej centrálnej banky Christiny Lagardovej a šéfka Euroskupiny Paschala Donohoea. Tí informovali o očakávaniach v oblasti hospodárskeho vývoja a inflácie v nasledujúcich rokoch a pokroku v rámci Euroskupiny.

"Je pozitívne, že inflácia bude podľa prognóz najbližšie tri roky klesať v Európskej únii aj na Slovensku, čo potvrdzuje, že energetická kríza je na ústupe. Koncom roku 2025 by sa inflácia mala dostať na zdravú dvojpercentnú úroveň," uviedol Heger.

Diskusie o hospodárskom raste sú v znamení toho, že Európska únia prechádza od krízového riadenia k systémovým krokom, čo súvisí s nastavovaním štruktúry národných rozpočtov tak, aby mohli podporovať dlhodobý rozvoj.

image

Náš Volkswagen ťaží z čínskeho aj amerického hladu po luxuse. Fabrika hlási jeden z najziskovejších rokov

Euroskupina predstavila návrhy na úpravu rozpočtových pravidiel, kde sa bude brať do úvahy výška dlhu. Deficit by nemal prekročiť tri percentá, ale bude na každej krajine, či bude znižovať štrukturálny deficit. Do úvahy sa bude brať strednodobý plán, ktorý musí zohľadniť dlhodobú udržateľnosť verejných financií a reformy, čo je nový prvok v tomto systéme.

"Je to prvok, ktorý sme vyskúšali pri pláne obnovy a vidíme, že prináša dobré výsledky. Krajiny, ktoré budú vykonávať reformy, to pretavia do svojich strednodobých plánov a budú tak napĺňať kritériá na rozpočet," vysvetlil premiér.

Pri debatách o hospodárskom raste je podľa Hegera dôležité aplikovať pragmatizmus a odolávať populizmu. "Na domácej politickej scéne zaznieva veľa populistických výrokov a málo pragmatizmu," upozornil.

V rámci debát o potrebe inovácií, že firmy potrebujú súkromný kapitál na inovačné aktivity, premiér na summite informoval, že jeho vláda cez plán obnovy vyčlenila 600 miliónov eur na inovácie. Spresnil, že zdravý ekosystém inovácií nemôže fungovať bez kvalitného kapitálového trhu na úrovni Európskej únie.

image

Slovensko v EÚ patrí medzi rozpočtovo zodpovedné krajiny, tvrdí Heger

"Toto dnes bola silná téma. Sme v skupine, kde je Nemecko, Francúzsko a ďalší veľkí hráči, s ktorými sa rozprávame o tom, ako Úniu kapitálových trhov dať do podoby, ktorá bude podporovať inovácie a konkurencieschopnosť európskeho a domáceho priemyslu a pracovné miesta," uviedol premiér.

Na summite sa vyslovil za dôraznejšie investície do ľudského kapitálu, aby členské krajiny mali pripravených občanov na vysokokvalitné pracovné miesta.

Lídri hovorili s Lagardovou aj o turbulenciách na bankovom trhu Európskej únie. Heger upozornil, že ide o strategické debaty o opatreniach v horizonte niekoľkých rokov na zaistenie stability, odolnosti a rozvoja. Dodal, že dnes sa ukazuje, že Európska únia sa poučila z finančnej krízy po roku 2008 a prijala také opatrenia, že je odolná voči výkyvom na bankovej scéne. Odkázal, že Európania sa nemusia báť novej finančnej krízy a neschopnosti bánk vyplácať platby a úspory.

01 - Modified: 2023-03-24 12:35:11 - Feat.: 1 - Title: Ešte sa nerozhodlo o tom, či Putin pocestuje do Juhoafrickej republiky na summit BRICS, tvrdí Peskov 02 - Modified: 2023-03-23 22:52:26 - Feat.: 1 - Title: Leyenová plánuje konferenciu o ukrajinských deťoch deportovaných do Ruska. Je to vojnový zločin, vyhlásila 03 - Modified: 2023-03-23 16:08:49 - Feat.: 1 - Title: Lídri krajín EÚ začali summit o Ukrajine a ekonomike, prehovoril k nim Zelenskyj 04 - Modified: 2023-03-24 14:53:03 - Feat.: 1 - Title: Karol III. môže Francúzsko navštíviť začiatkom leta, tvrdí Macron. Termín sa musel zmeniť kvôli protestom 05 - Modified: 2023-03-24 14:45:56 - Feat.: 1 - Title: Francúzsky prezident Macron a šéfka Európskej komisie von der Leyenová pôjdu v apríli do Číny
01 - Modified: 2023-09-29 07:25:09 - Feat.: - Title: Inflácia v Tokiu sa zmiernila, stále je však nad inflačným cieľom 02 - Modified: 2023-09-28 08:46:35 - Feat.: - Title: Inflácia v Španielsku sa zrýchlila na 5-mesačné maximum 03 - Modified: 2023-09-25 16:34:23 - Feat.: - Title: Sadzby v eurozóne zostanú vysoké tak dlho, ako bude potrebné, povedala Lagardeová 04 - Modified: 2023-09-25 12:55:57 - Feat.: - Title: Španielsko môže predĺžiť opatrenia na zmiernenie inflácie alebo zaviesť nové 05 - Modified: 2023-09-22 13:55:29 - Feat.: - Title: Európania stratili chuť na smartfóny, sú drahé a bez pridanej hodnoty. Pokles hlási aj slovenský predajca
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. september 2023 09:44