Štát dlhopisy pre občanov pripravuje, minister financií Ladislav Kamenický však nevie, či sa to podarí zrealizovať. FOTO: TASR/František Iván
StoryEditor

Štátne dlhopisy sa majú ľuďom ponúkať masovo. Šéf agentúry pre HN prezradil, o akých podmienkach sa uvažuje

07.05.2024, 00:00
  • Vláda zvažuje emisiu štátnych dlhopisov pre širokú verejnosť.
  • Ponúkla by tak ľuďom alternatívu k bankovým vkladom a získané prostriedky by mohla využiť na štátne projekty.
  • Výnos by mal byť vyšší ako úrok na termínových vkladoch a zároveň nižší ako to, za čo si vláda požičiava na trhu.
  • Štátne retailové dlhopisy slúžia ako dodatočný zdroj financovania aj v štátoch ako Česko, Chorvátsko či Belgicko.

Nedávne slová premiéra Roberta Fica o investovaní úspor v dôchodkových fondoch do diaľnic opäť rozprúdili diskusiu o budúcnosti druhého piliera. Okrem toho však predseda vlády hovoril aj o zdrojoch, ktoré majú ľudia uložené v bankách. Tie by sa podľa neho miesto ležania na účtoch tiež mohli podieľať na štátnych investíciách.

Ako by to fungovalo, minulý týždeň priblížil minister financií Ladislav Kamenický. „Rozprávame sa tu napríklad o tom, že ak by štát vydal štátne dlhopisy pre ľudí, tak je na nich, či by radšej za lepší úrok investovali do nich,“ uviedol minister v relácii O päť minút 12 na RTVS. Ako príklady, kde takéto nástroje už fungujú, spomenul Chorvátsko a Belgicko. Dodal, že štát niečo takéto pripravuje, nevie však, či sa to podarí zrealizovať.

Štátne dlhopisy pre širokú verejnosť

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. január 2026 10:44