Pravidelnú kontrolnú akciu zameranú na evidenciu tržieb a používanie elektronickej registračnej pokladne, tento rok pod názvom "Horúce leto 3", spustila opätovne na začiatku leta Finančná správa.
Jej primárnym cieľom nie je podnikateľov pokutovať, ale dostať do povedomia verejnosti, že je dôležité na jednej strane pokladničný doklad vydať a na druhej strane tento doklad žiadať, informoval v stredu hovorca Finančnej správy Daniel Súkup.
"Prvých deväť dní kontrolnej akcie naznačuje, že podnikateľské subjekty obchádzajú svoje povinnosti a doklad nevystavujú. Zo 190 kontrol bolo zistených až 90 porušení, na základe ktorých Finančná správa uložila pokuty vo výške 24 770 eur," vyčíslil Súkup.
Miesta s vysokou turistickou návštevnosťou
Príslušníci Finančnej správy sa podľa neho v rámci akcie zamerali na predajné miesta s vysokou turistickou návštevnosťou, ako sú hudobné festivaly, jarmoky, kultúrno-spoločenské podujatia, bufety, bary, reštaurácie, sezónne prevádzky a kúpaliská. Pýtať si pokladničný blok je podľa hovorcu potrebné najmä v prevádzkach, kde nie je možné platenie platobnou kartou, keďže tento spôsob platby je najväčšou zárukou, že bude dodržaný zákon.
Preventívny charakter akcie má podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností, zdôraznil hovorca. "Finančná správa je povinná zabezpečiť a kontrolovať dodržiavanie zákona, ktorý podnikateľom ukladá povinnosť vydávať zákazníkom pokladničné doklady. Podobné akcie v minulosti potvrdili, že takéto kontroly sú potrebné, pretože tendencia subjektov plniť si svoje zákonné povinností je skôr negatívna," doplnil Súkup.
Férové podmienky na podnikanie
Finančná správa dbá podľa neho na to, aby podmienky na podnikanie boli férové a poctiví podnikatelia nedoplácali na tých nepoctivých. Práve nevydaním dokladu si niektorí podnikatelia krátia tržby a znižujú tak svoju daňovú povinnosť.
"Neevidovaním tržieb podnikatelia klamú svojich zákazníkov. Kupujúci totiž platí za nákup tovaru alebo služby cenu vrátane DPH a úlohou podnikateľa je túto vybranú daň od občana odviesť do štátneho rozpočtu. Ak doklad podnikateľ nevystaví, nestane sa tak," vysvetlil hovorca.
Doplnil, že ak sa občania stretnú s nevydaním dokladu, prípadne vydávaním neúplných alebo falošných pokladničných dokladov, túto skutočnosť môžu ohlásiť Finančnej správe emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..
Kamenický oznámil kontroly
Pred dvomi týždňami sa minister financií Ladislav Kamenický sťažoval, že pozná viacero prípadov, kedy zákazníci nedostávajú účtenky. "Idú sa naobedovať príslušníci Finančnej správy a dokonca ani títo ľudia nedostanú účtenku od tých podnikateľov," dodal. V súvislosti s tým oznámil rozsiahle kontroly.
Považuje za zarážajúce, že veľké množstvo subjektov nedáva zákazníkom účtenky. "Ja som požiadal pána prezidenta (Finančnej správy Jozefa Kissa, pozn. red.), požiadal som ľudí na ministerstve financií, aby zrýchlili proces implementácie e-faktúry, potrebujeme naštartovať ten proces maximálne," povedal.
Avizoval tiež, že sa zasadí za zvýšenie platov a zlepšenie podmienok pre daňových kontrolórov. "Nikto ich neprijíma s otvorenou náručou," dodal.