Označené ingoty z 99,99 percenta čistého zlata v závode na výrobu farebných kovov v Krasnojarsku v Rusku. FOTO: Reuters
StoryEditor

Cena zlata pokračuje už štvrtý deň po sebe v raste. Nahor ju ťahá najnovšia eskalácia napätia na Ukrajine

21.11.2024, 12:11
Autor:
TASRTASR

Dolár pozastavil rast z predchádzajúceho týždňa. Trhy čakajú na jasnejšie informácie o budúcich krokoch novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa a prípadných krokoch americkej centrálnej banky.

Cena zlata pokračuje v raste aj vo štvrtok, už štvrtý deň po sebe. Smerom nahor ju ťahá najmä najnovšia eskalácia napätia medzi Ruskom a Ukrajinou, zatiaľ čo investori vyčkávajú na vyjadrenia viacerých predstaviteľov americkej centrálnej banky, ktoré by mohli naznačiť jej ďalšie kroky v oblasti úrokových sadzieb. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spotová cena zlata vzrástla do 9.45 h SEČ o 0,5 percenta na 2663,47 dolára (2521,75 eura) za trojskú uncu (31,1 gramov). "Ceny nahor tlačí eskalácia na Ukrajine a obavy z možného rozšírenia konfliktu, čo navyše zahrnuje aj rastúce obavy z použitia jadrových zbraní," povedal Kyle Rodda, analytik z Capital.com.

image

Cena zlata vzrástla, dosiahla týždenné maximum. Podporilo ju najmä oslabenie dolára

K zvýšeniu geopolitického napätia vo svete prispeli aj Spojené štáty, ktoré vetovali návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN žiadajúci okamžité prímerie v Pásme Gazy.

Okrem toho dolár pozastavil rast z predchádzajúceho týždňa, keďže trhy čakajú na jasnejšie informácie o budúcich krokoch novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa a prípadných krokoch americkej centrálnej banky.

Čo sa týka ďalších drahých kovov, cena striebra vzrástla o 1,3 percenta na 31,26 dolára za uncu. Cena platiny sa zvýšila o 0,7 percenta na 968,55 dolára za uncu a paládia o 1,4 percenta na 1035,75 dolára za uncu.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. január 2026 09:41