Vývoj na trhoch ovplyvnila správa, že Hormuzským prielivom prešlo najviac lodí od útoku na Irán pred štyrmi mesiacmi. FOTO: Reuters
StoryEditor

Ceny ropy pokračujú v poklese, cena Brentu klesla pod 76 dolárov za barel

24.06.2026, 08:20
Autor:
TASRTASR

Na ceny ropy zatlačilo aj rozhodnutie USA uvoľniť sankcie na vývoz iránskej ropy a ropných produktov na obdobie 60 dní.

Ceny ropy pokračujú v stredu v poklese, pričom cena Brentu skĺzla pod 76,50 USD za barel (159 litrov).

Vývoj na trhoch ovplyvnili informácie, že cez Hormuzský prieliv preplávalo v predchádzajúci deň najviac lodí od útoku Izraela a USA na Irán pred takmer štyrmi mesiacmi. Informujú o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla do 7.16 h SELČ 76,44 USD (67,10 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 64 centov (0,83 percenta). Cena americkej ľahkej ropy WTI, rovnako s augustovým kontraktom, dosiahla 72,65 USD/barel.

V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 56 centov (0,76 percenta). V utorok (23. 6.) klesla cena ropy v obidvoch prípadoch zhruba o jedno percento a uzatvorila na najnižšej úrovni od začiatku marca.

image

Ceny ropy klesajú, investori sledujú dodávky Hormuzským prielivom

„Signály z Perzského zálivu zvyšujú optimizmus, čo sa týka transportu ropy cez kľúčový Hormuzský prieliv.

Plavidiel, ktoré túto trasu v minulých dňoch úspešne absolvovali, je čoraz viac, aj keď ich počet zatiaľ ani zďaleka nedosahuje úroveň spred útoku na Irán,“ povedali analytici z banky ING.

Na ceny ropy zatlačilo aj rozhodnutie USA uvoľniť sankcie na vývoz iránskej ropy a ropných produktov na obdobie 60 dní, počas ktorých budú obidve strany rokovať s cieľom dosiahnuť konečnú dohodu o ukončení vojny.

Vývoj na trhoch čiastočne ovplyvnili aj správy z Amerického ropného inštitútu (API). Ten uviedol, že zásoby ropy v USA za minulý týždeň klesli o 765-tisíc barelov. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali, že klesnú približne o 4,5 milióna barelov.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. jún 2026 08:21