StoryEditor

Ufúľaná pekná vláda

17.01.2007, 23:00

Vláda Mirka Topolánka (ODS) sa páči: medzi najvýznamnejšími v nej sú ľudový hrdina Jiří Čunek a ochranca prírody Martin Bursík a aj šľachtic Karel Schwarzenberg, najpopulárnejšia česká politička Vlasta Parkanová, ale aj majster irónie a chartista Alexander Vondra. Táto vláda dôveru parlamentu získa pravdepodobne vo chvíli, keď si väčšina občanov vydýchne: Konečne... Toto všetko však nezmyje pachuť, ktorú cítime z obratu dvoch poslancov (Melčák, Pohanka) zvolených na kandidátke ČSSD.
Ťažko sa o ich motívoch špekuluje: Miloš Melčák je veľkým kamarátom s Milošom Zemanom, Michal Pohanka má asi vo svojej skrini priveľa kostlivcov z čias svojho úradovania v brnianskych nemocniciach. Postaviť sa na zadné proti straníckej disciplíne z "vyšších dôvodov mravných" je hodné pochvaly, obávame sa však, že sme svedkami úplne iného prípadu.
Topolánek sa jednoducho rozhodol vládnuť s vratkou podporou. Mohol si vybrať aj inú voľbu - krátko pred Vianocami bol Jiří Paroubek na kolenách, ochotný podpísať aj pomerne odvážne reformy. Ale ODS dnes verí, že dohoda s Pohankom a Melčákom je menšie zlo než akákoľvek obdoba veľkej koalície. Keď Václav Klaus, vtedy ako predseda ODS, uzatváral so šéfom sociálnej demokracie Milošom Zemanom v júli 1998 pakt o rozdelení moci, takisto veril, že si vybral menšie zlo. Čas ukázal, ako sa prepočítal.
Koaliční partneri (ODS, KDU-ČSL, Zelený) vyštartovali po úzkom chodníku. Musí preukázať, že za názorovým saltom dvoch poslancov nie je korupcia a, najmä, musia presadiť svoje reformy. Ak sa to nepodarí v obidvoch prípadoch, zostáva nám iba naničhodná vláda: bez jasnej väčšiny, zrodená po čudnom obchode, neschopná pretvoriť podobu štátu systémovými zákonmi.
Pravda má však aj druhú tvár: na poškvrnené počatie Topolánkovej vlády pomôže zabudnúť úspech reforiem.

Petr Kamberský, komentátor Hospodářskych novín, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. september 2023 17:23