Rada STV našla nového riaditeľa Slovenskej televízie. Na druhý pokus to vyšlo aj radným, ale aj Radimovi Hrehovi, ktorý v prvej voľbe neuspel. Rada konala pod silným tlakom stoj čo stoj zvoliť nástupcu Richarda Rybníčka. Visel nad ňou Damoklov meč, že ak by išla v šľapajach Rady Slovenského rozhlasu a mordovala sa s voľbou nového generálneho riaditeľa, parlament by jej asi vzal túto právomoc, alebo by ju celú vymenil.
Dedičstvo, ktoré zanecháva Radimovi Hrehovi predchádzajúci manažment, je nevábny. Účtovne síce vykazuje prebytkový rozpočet, ale po započítaní všetkých nesplatených pokút (18 miliónov korún), zaplatení zle zaúčtovanej DPH (asi 250 miliónov korún), je STV znova v strate ako hrom. Rybníčkovi a jeho tímu sa nepodarilo predať väčšinu nadbytočného majetku, najmä neurobil nič s výškovou budovou, ktorá bude ďalej strašiť v Mlynskej doline.
Nového riaditeľa čakajú nevyriešené spory s bývalými zamestnancami, prázdna videotéka s programami zo zahraničia a mizerné prírastky v archíve, vhodné na reprízovanie. Na najhoršej úrovni za posledných 15 rokov je nielen sledovanosť spravodajstva, ale čo je horšie, je jeho fádnosť, provinčnosť až amaterizmus na úrovni lokálnych televíznych štúdií, nech mi tie tento prímer odpustia.
Rybníčkov predchodca Milan Materák ani nie po roku riaditeľovania narazil na absolútnu neochotu vládnej koalície systémovo riešiť situáciu, a navyše sa ukázal ako neochotný napĺňať sny a predstavy politikov o tom, ako by mali byť vykresľovaní v STV.
Manažment Richarda Rybníčka dostal do rúk všetky tromfy : politickú, finančnú a legislatívnu podporu od minulej vládnej koalície. Nezužitkoval v prospech STV z toho takmer nič, ale ako ukazuje audit (žiaľ, stále Radou STV skrývaný pred verejnosťou), profit mal z toho úzky kruh okolo Rybníčka a jeho zástupcu Marcela Paru. Z auditu trčí tunel, ktorým pretieklo viac ako 100 miliónov.
Nový riaditeľ Radim Hreha to nebude mať síce ľahké, ale ak sa hneď od začiatku nájde dostatok racionálnej a odôvodnenej podpory od vlády, a najmä ministra financií, podarí sa zažehnať kľúčové súdne spory a rozpliesť gordický uzol ekonomiky, tak by to azda mohol byť Nový začiatok STV. Ten tak pompézne ohlasovaný v roku 2003 totiž totálne skrachoval, až na niekoľko programových projektov na druhom programe.
Peter Turčík, editor Názorov a analýz