dolárReuters
StoryEditor

Ronald Ižip: Kedy skončí dolárová hegemónia? (komentár dňa)

30.10.2017, 23:00
Keď sa pozrieme do histórie, zistíme, že od roku 1450 priemerná doba dominancie globálnej rezervnej meny trvala 94 rokov. Koľko trvá nadvláda amerického dolára?

Áno, 94 rokov. Je to znamenie, že sa blíži k svojmu koncu?

Dolárová dominancia

Bývalý hlavný ekonóm Svetovej banky Justin Lin povedal: „Dominancia zelenej bankovky je hlavnou príčinou globálnych finančných a ekonomických kríz. Riešením je nahradenie národnej meny globálnou menou“.

Má pravdu. Zlato a striebro ako globálne meny tu neboli po stáročia iba náhodou. Dolár ale všetko zmenil. Ako povedal francúzsky minister financií v 60. rokoch, dominancia dolára znamená, že Amerika si požičiava lacno, no ostatným požičiava draho. A to nie je jeho jediná výhoda.

Amerika dokáže svoju infláciu či defláciu poľahky exportovať do zvyšku sveta. Veľká väčšina finančných či obchodných transakcií sa realizuje v dolároch, cez americké platobné systémy a financované americkými bankami. To drží ostatné krajiny v zajatí dolárovej dominancie.

Dolárový problém

Avšak skutočný dolárový problém, o ktorom hovoril aj Lin, leží niekde inde. Po druhej svetovej vojne bol dolár v takom dopyte, že Američania museli doláre doslova rozdávať, aby ho dokázali naplniť. A keďže nemal konkurenciu, postavil sa na ňom celý globálny finančný systém.

Síce existovali lokálne meny, no svetový trh dolárov (eurodolárový trh) nad nimi jednoznačne exceloval likviditou, cenou či právnou ochranou. Preto sa veľká väčšina finančných či obchodných transakcií stále realizuje v dolároch. Fed, respektíve americká vláda, tým nepriamo ovláda svet.

Už v 60. rokoch robila to, čo vyhovovalo jej – exportovala infláciu do celého sveta. A svet za to platil. Ani v súčasnosti sa toho veľa nezmenilo – dolárovú likviditu tvoria najmä veľké americké banky svojimi úvermi. Pokiaľ úvery neprúdia, vyschne likvidita. Nielen v USA, ale na celom svete.

Čína vie veľmi dobre, o čom hovorí, keď sa sťažuje na to, že globálnou rezervnou menou je národná mena nejakého štátu. A navyše je to mena úverová – bez reálneho krytia.

Juanový problém

Pre Čínu je obrovským rizikom, keď stojí za 20% svetového obchodu s ropou, no veľkú väčšinu z neho musí robiť v dolároch. Aj preto o dva mesiace spúšťa ropné futures obchodované v juanoch a kryté zlatom

01 - Modified: 2019-06-20 22:36:25 - Feat.: - Title: Procházka ukazuje, že kľúčom k zvoleniu je masochizmus 02 - Modified: 2019-04-25 20:25:32 - Feat.: - Title: Veľké divadlo pokračuje 03 - Modified: 2019-04-11 20:22:00 - Feat.: - Title: Dokedy bude ropa rásť? 04 - Modified: 2019-04-04 20:20:04 - Feat.: - Title: Rast svetového dlhu brzdí 05 - Modified: 2019-03-28 20:20:21 - Feat.: - Title: Centrálne bankovníctvo v kríze
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. september 2022 19:46