Donald TrumpReuters
StoryEditor

Trumpov nový centrálny bankár bude musieť zvládnuť hneď niekoľko nášľapných mín (komentár dňa)

23.11.2017, 23:00
Súčasná hlava americkej centrálnej banky (Fedu) Janet Yellenová končí svoje prvé a posledné funkčné obdobie a vo februári ju nahradí Jerome Powell. Názory ekonómov na tohto človeka sa líšia. Skúsme sa spolu pozrieť, čo by nás mohlo čakať v nasledujúcich mesiacoch.

Aj keď Donald Trump v prezidentskom kresle veľa relevantných rozhodnutí neurobil, viacerí analytici sa zhodujú, že menovanie Powella patrí zatiaľ medzi tie najdôležitejšie rozhodnutia. Všeobecne sa predpokladá, že vo Fede by mala pokračovať kontinuita vrátane súčasnej monetárnej politiky pomalého zvyšovania sadzieb. Powell by ale mohol byť viac otvorený v otázke rušenia regulácií, čo podporuje aj samotný prezident.

Powell preberá šéfovskú stoličku po piatich zvyšovaniach úrokových sadzieb (za predpokladu, že Fed naplní očakávania a zvýši základnú úrokovú sadzbu (fed funds) aj v decembri). Ekonomický rast v USA dosahuje okolo 2,5 percenta ročne, čo však nie je žiadna sláva. Americké akcie rastú takmer každým dňom na nové historické maximá, ale inflácia zostáva utlmená hlboko pod 2 percentami (ak berieme do úvahy hlavný ukazovateľ inflácie pre Fed, tzv. PCE index, ktorý sa pohybuje okolo 1,4 percenta medziročne). Táto situácia bude komplikovať budúce zvyšovania sadzieb v USA, nakoľko rast inflácie je pre Fed veľmi dôležitý.

Negatívom je aj prudký rast krátkodobých výnosov na dlhopisoch, ktoré sú najviac ovplyvnené monetárnou politikou Fedu, a teda zvyšovaním sadzieb. Dlhodobejšie výnosy však nerastú, resp. dokonca klesajú, a preto sa dlhopisová krivka môže dostať až do inverzného stavu.

Ak bude teda Fed pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, bude mať priestor na ich znižovanie počas recesie alebo veľkého poklesu na finančných trhoch. Recesia raz určite príde, a pokiaľ budú sadzby pri 3 percentách, je tu priestor na ich opätovné zníženie na nulu alebo do negatívneho pásma.

Na druhej strane sa dnes vynára  otázka politizácie americkej centrálnej banky. Trump na jej čelo dotlačil svojho človeka, ktorý je republikánsky založený a bude sa snažiť cez Fed presadiť zrušenie niektorých regulácií, ktoré sú vo finančnom sektore platné od krízy.

Na záver treba podotknúť, že Powella nečaká ľahká úloha, nakoľko monetárna politika nie je len o zvyšovaní alebo znižovaní sadzieb, resp. kvantitatívnom uvoľňovaní. Powell je právne vzdelaný, a preto bude mať pravdepodobne lepší prehľad aj v oblasti regulácií a legislatívy. Akciové trhy sú zrelé na korekciu a ekonomika tiež rastie pod dlhodobým priemerom, pričom môžeme byť svedkami  ďalšieho spomalenia počas jeho funkčného obdobia. U

tesňovanie monetárnej politiky je už v trhu započítané a naplánované, ale investorov bude hlavne zaujímať to, ako bude Powell reagovať na možné prepady na akciovom trhu, inverznú dlhopisovú krivku alebo spomalenie ekonomiky, prípadne na vlnu recesie. To v trhových pozíciách započítané nie je, a preto bude musieť investorov presvedčiť, že aj on vie chrániť stabilitu na finančných trhoch a udržať ekonomiku v rastovom tempe.

Autorom je Peter Bukov, hlavný analytik TopForex

01 - Modified: 2020-04-24 13:07:20 - Feat.: - Title: Na benzín pod euro zabudnite. Odborník vysvetľuje, čo spôsobí kolaps cien ropy 02 - Modified: 2020-04-24 13:07:02 - Feat.: - Title: Na benzín pod euro zabudnite. Odborník vysvetľuje, čo spôsobí kolaps cien ropy 03 - Modified: 2019-06-20 22:36:25 - Feat.: - Title: Procházka ukazuje, že kľúčom k zvoleniu je masochizmus 04 - Modified: 2018-11-23 08:33:21 - Feat.: - Title: Striebro: dlho zaznávaná komodita, ktorej svitá na lepšie časy? 05 - Modified: 2018-09-17 09:43:15 - Feat.: - Title: Pozitívne inflačné čísla posilnili kurz eura
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. október 2022 06:10