Donald TrumpTASR
StoryEditor

Trump tlačí na protekcionistické opatrenia. Trhy mu to (zatiaľ) tolerujú, otázka je však dokedy

08.03.2018, 23:00
Ak Trump naozaj tieto opatrenia presadí, Európska únia sa chystá odpovedať tarifami na dovoz niektorých amerických produktov.

Gary Cohn sa v stredu rozhodol rezignovať na svoj post hlavného ekonomického poradcu Donalda Trumpa. Hlavným dôvodom je očividne nezhoda ohľadom plánovaných ciel na import ocele a hliníka, ktoré sa Trumpova administratíva chystá nasadiť. Cohn bol totižto striktne proti týmto plánom.

V oficiálnej správe Cohn dôvod neuviedol a spomenul v nej, že bola česť pôsobiť v tejto funkcii a podieľať sa na tvorbe prorastovej politiky v Bielom Dome, a to najmä na presadení zníženia daní. Ekonomický poradca však skončil len niekoľko hodín po konfrontácii s prezidentom Trumpom, keď ho vyzval, aby navrhované clá zrušil. Trump to však odmietol a stále si stojí za týmto návrhom.

Americký dolár po týchto správach oslabil najmä voči jenu, americké dlhopisy vzrástli a akcie boli vypredané o cca 1 percento. Poobede však prišiel na trhy nákupný záujem a investori poslali európske akcie do zelených čísiel.

Ak Trump naozaj tieto clá presadí, Európska únia sa chystá odpovedať tarifami na dovoz niektorých amerických produktov – napr. americký bourbon, motorky Harley Davidson a iné výrobky. Tento krok by mohol znamenať rozpútanie obchodnej vojny medzi USA, EU a zvyškom sveta.

Cohnov odchod je dôležitým signálom, ktorý by mohol spôsobiť väčšie turbulencie na finančných trhoch. Situácia už dnes nie je zďaleka priaznivá a Trumpovu administratívu postupne opúšťajú viacerí dôležití členovia. Rezignácia navyše spôsobila neistotu ohľadom budúcej ekonomickej agendy prezidenta.

Samozrejme, Trump túto a podobné situáciu tradične zľahčuje. Cohnovi poďakoval za jeho prácu a pomoc a aktuálne sa chystá zaoberať výberom nového ekonomického poradcu. Ako napísal na Twitteri, „prezident si môže vyberať z množstva ľudí, pretože každý chce byť v Bielom Dome, kvôli obrovskej energii v súčasnej administratíve“.

Gary Cohn sa v posledných dňoch snažil zatiahnuť ručnú brzdu a zabrániť tomuto protekcionistickému kroku. Snažil sa o stretnutie s viacerými riaditeľmi výrobných firiem, ktoré používajú oceľ na výrobu, aby presvedčili prezidenta, že uvalenie ciel nebude mať pozitívny efekt na ekonomiku. Plánované stretnutie však bolo zrušené a Cohn sa už ďalej nechcel prizerať, ako Trump nástojil na zavedení cla.

Ak to zhrniem, situácia v USA dnes nie je príliš pozitívna. Ďalšie protekcionistické kroky súčasnej administratívy by totiž už trhy nemuseli ignorovať tak, ako tomu bolo doteraz.

Peter Bukov, hlavný analytik TopForex.

01 - Modified: 2022-11-26 08:23:17 - Feat.: - Title: Musk by volil Trumpovho rivala DeSantisa. Tvrdí, že je zo súčasnej vlády sklamaný 02 - Modified: 2022-11-24 20:20:50 - Feat.: - Title: Bývalá novinárka magazínu Elle žaluje Trumpa. Tvrdí, že ju znásilnil v skúšobnej kabínke 03 - Modified: 2022-11-22 20:29:55 - Feat.: - Title: Americký najvyšší súd povolil Kongresu žiadať o Trumpove daňové záznamy 04 - Modified: 2022-11-21 09:20:25 - Feat.: - Title: V Amerike to vyzerá na poriadny bizár. Kandidatúru na prezidenta oznámil Trump aj Kanye West 05 - Modified: 2022-11-20 07:56:55 - Feat.: - Title: Nemožné sa stalo skutočnosťou. Elon Musk na základe hlasovania ľudí obnovil účet Donalda Trumpa na Twitteri
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. november 2022 13:47