euro, peniazeReuters
StoryEditor

Euro to má nahnuté. Odborníci očakávajú jeho skorý pokles voči doláru

27.04.2018, 00:00
Výhľad pre minuloročnú najziskovejšiu menu nie je už zďaleka taký pozitívny, ako tomu bolo doteraz.

Niektorí obchodníci a investori začínajú rozmýšľať nad tým, či aktuálna eurová rastová vlna pomaly nespeje k svojmu koncu. Svedčia o tom viaceré parametre, pričom odborníci na investície radia predávať euro voči americkému doláru.

Výhľad pre minuloročnú najziskovejšiu menu nie je už zďaleka taký pozitívny, ako tomu bolo doteraz. V EU sa totiž objavujú známky ekonomického spomalenia, ktoré naznačujú, že expanzia už pravdepodobne zaznamenala svoj vrchol.

To by mohlo znamenať, že ECB nezačne tak skoro zvyšovať úrokové sadzby a utesňovať monetárnu politiku, ako sa pôvodne predpokladalo.

Danske Bank preto posunula odhad prvého zvyšovania sadzieb až na koniec roka 2019, pričom ešte začiatkom roka očakávali rast sadzieb v lete 2019. Zároveň odporúča takticky predávať euro voči americkému doláru.

Rovnaký názor má aj Neil Staines z investičnej firmy Eurizon Capital, ktorý očakáva 6 % pokles na páre EUR/USD v najbližších dvoch mesiacoch.

Sentiment investorov sa mení z výrazne býčieho na neutrálny až mierne medvedí. Euro zaznamenalo voči doláru rastovú rally o 20 % a možno aktuálne prichádza čas na korekciu. Americký dolár už začal posilňovať aj voči ostatným menám. Trh začína započítavať ďalšie tri zvyšovania sadzieb v tomto roku, výnosy na dlhopisoch rastú a prudko rastú aj medzibankové sadzby LIBOR(-OIS).

K tomu ešte Fed pokračuje v predajoch dlhopisov zo svojej súvahy, a preto by sa medvedí trend na dolári mohol zastaviť a zelená bankovka by mohla začať posilňovať. Práve pár EUR/USD bol možno príliš vysoko a stále ponúka zaujímavé risk-reward pre krátke pozície.

Navyše, ekonomické čísla v EU výrazne spomaľujú a index ekonomických dát od Citigroup sa dostal na najnižšie úrovne od leta 2012. Aktuálne sa nachádza na úrovni -83, pričom rovnaký index v USA je na úrovni 33. Aj to favorizuje krátke pozície na páre EUR/USD.

Utorkové dáta z Nemecka tento obchod ďalej potvrdili, keď manažérsky prieskum ZEW pokračoval v poklese od zimných maxím. Ak by pár EUR/USD prerazil úroveň 1,2150, mohol by sa otvoriť priestor pre väčší pokles páru až smerom k 200-dňovému priemeru pri psychologickej úrovni 1,20.

Už tento týždeň nás čaká ďalšia konferencia ECB a trh bude veľmi pozorne sledovať rétoriku Európskej centrálnej banky. Je pomerne reálna šanca, že po Draghiho slovách nastanú väčšie pohyby na eure a európskych akciách a dlhopisoch.

Autor je Peter Bukov, hlavný analytik TopForex.

01 - Modified: 2023-01-30 07:37:18 - Feat.: - Title: Údery kladivom na eurozvon ECB vyduria z nory démona inflácie 02 - Modified: 2023-01-24 19:00:00 - Feat.: - Title: Hroziaci bankrot americkej vlády núti hľadať alternatívy v zlate či novej juhoamerickej mene (Brífing HN) 03 - Modified: 2023-01-23 14:48:25 - Feat.: - Title: ECB ide veľmi rýchlo. Zvyšovanie úrokových sadzieb by malo byť postupnejšie, myslí si člen Rady guvernérov 04 - Modified: 2023-01-23 12:21:59 - Feat.: - Title: Pokles inflácie je pozitívny, nevidím však dôvod spomaliť tempo zvyšovania sadzieb v eurozóne, tvrdí Kažimír 05 - Modified: 2023-01-23 07:02:23 - Feat.: - Title: Euro sa dostalo na 9-mesačné maximum
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. február 2023 01:31