trhy, burza, akcieReuters
StoryEditor

Americké trhy v tomto roku ovládajú spätné odkupy akcií

18.05.2018, 00:00
Akciový index Dow Jones rastie už sedem dní v rade, čo sa mu naposledy podarilo v novembri 2017.

Na akciových trhoch v USA to už vyzeralo, že indexy zlomia 200-dňové priemery smerom nadol a čaká nás hlbšia korekcia. Nestalo sa tak a indexy sa prudko odrazili nahor.

Aj napriek viacerým medvedím signálom, ako sú napr. rastúce sadzby a výnosy v USA, splošťujúca sa dlhopisová krivka (krátkodobé výnosy dobiehajú dlhodobé), politický chaos v Amerike, možné obchodné vojny a veľká nadhodnotenosť akcií, patrí tento trh stále býkom.

Akciový index Dow Jones rastie už sedem dní v rade, čo sa mu naposledy podarilo v novembri 2017, pričom táto rely je pravdepodobne založená len na dobrých výsledkoch amerických korporácií.

Druhým dôvodom, prečo akcie ešte nie sú zrelé na výraznejšiu korekciu, sú tzv. buybacky, teda spätné nákupy akcií firmou, ktorá ich emitovala. Podľa Goldman Sachs by mali buybacky v tomto roku dosiahnuť až 650 mld. USD, pričom napr. samotný Apple už ohlásil buyback v hodnote 100 mld. USD.

Suma 650 mld. USD pritom predstavuje najväčší objem minimálne od roku 1998, od kedy sú dostupné dáta od Goldman Sachs. Pri takto masívnych spätných odkupoch je len veľmi malá šanca, že by sme mohli vidieť crash na akciách v tomto roku, zhodujú sa analytici z Wall Street. Firmy jednoducho budú masívne nakupovať svoje vlastné akcie na prepadoch a cena tak môže ďalej rásť na nové maximá.

Firmy navyše využívajú kapitál, ktorý môžu vďaka novej daňovej reforme doniesť naspäť do Ameriky. Trump a jeho administratíva síce plánovali, že firmy využijú prinesený kapitál na investovanie do procesov a tvorbu pracovných miest, no väčšina peňazí aj tak skončí len v nákupoch vlastných akcií.

To, samozrejme, znamená vyššie odmeny pre riaditeľov firiem, ktorí často držia samotné akcie alebo opcie na akcie a rast akcií im jednoznačne vyhovuje.

Pokým trh nezačne brať hrozbu rastúcich výnosov vážnejšie a indexy zostanú nad 200-dňovými priemermi, môže pokračovať pomalá rely k historickým maximám alebo konsolidácia. Trend ale zostáva z dlhodobého hľadiska rastový.

Autor je Peter Bukov, hlavný analytik TopForex.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. november 2022 12:54