Reuters
StoryEditor

Americká ekonomika rozdeľuje expertov. Jedni vidia skorú recesiu, druhí varujú pred prudkým rastom dlhopisov

10.08.2018, 00:00
Investori sa pravdepodobne začínajú pozerať na dlhopisy z dlhodobejšieho hľadiska.

Šéf jednej z najväčších bánk na Wall Street, Jamie Dimon, znova varoval pred rastom výnosov na amerických dlhopisoch. Len v máji prehlásil, že nás čakajú výnosy na desaťročných splatnostiach nad štyri percentá. No a teraz, v auguste, svoje „hrozby“ ešte upravil a aktuálne odhaduje, že výnosy pri tejto splatnosti dosiahnu v blízkej dobe až päť percent.

Hlava JPMorgan Chase tvrdí, že výnosy by dnes reálne mali byť na úrovni štyroch percent alebo dokonca vyššie. Pravdepodobnosť takéhoto rastu je podľa Dimona väčšia, než si investori pripúšťajú. Preto je podľa jeho analýz najvyšší čas pripraviť sa na takýto scenár. Ak by sa jeho slová potvrdili, znamenalo by to najvyššiu úroveň výnosov od roku 2007.

Trh je však zatiaľ opačného názoru. 10-ročné výnosy majú veľký problém prekonať a udržať sa nad tri percentá a všetky pokusy o útok na túto hladinu boli zatiaľ neúspešné. A to napriek tomu, že americká ekonomika rastie tempom cez 4 percentá ročne, inflácia dosahuje až 3 percent a trh práce je v najlepšej kondícii za poslednú dekádu. Ako bonus sú špekulanti na dlhopisy už niekoľko mesiacov rekordne medvedí a stále pribúdajú stávky na ďalší pokles dlhopisov (teda rast ich výnosov). No ten sa zatiaľ nedostavuje.

Investori sa však pravdepodobne začínajú pozerať na dlhopisy z dlhodobejšieho hľadiska a začínajú kupovať dlhšie dlhopisy kvôli obavám z recesie. Veď nakoniec, súčasný rast ekonomiky v USA trvá už desať rokov a aj ten sa musí raz skončiť. Ekonomiku môžu zastaviť práve rastúce krátke úrokové sadzby, keďže americký Fed zvyšuje sadzby každý kvartál.

Jamie Dimon však zatiaľ zostáva býčí na americké akcie a myslí si, že rastový trend je stále v platnosti a americkú ekonomiku čakajú ešte dva až tri roky rastu.

Ku kryptomenám sa znova vyjadril negatívne a zopakoval minuloročné komentáre. Bitcoin považuje za podvod a stále nemá záujem o investovanie do týchto mien. Zároveň navrhol, že vlády by mali kryptomeny ukončiť vzhľadom na nemožnosť ich kontroly.

Autor článku je Peter Bukov, hlavný analytik TopForex

01 - Modified: 2022-11-10 13:52:03 - Feat.: - Title: HN24 Inflácia v USA sa v októbri spomalila viac, než sa očakávalo 02 - Modified: 2022-10-27 12:58:31 - Feat.: - Title: Ekonomika USA sa vrátila k rastu, stále však bojuje s vysokou infláciou 03 - Modified: 2022-10-15 12:25:49 - Feat.: - Title: Wall Street sa v piatok výrazne oslabila, očakáva sa zvyšovanie úrokových sadzieb. Automobilky šli dole 04 - Modified: 2022-10-11 16:01:35 - Feat.: - Title: Dolár sa pohybuje oboma smermi, investori čakajú na správu o inflácii 05 - Modified: 2022-10-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Šéfka Britskej obchodnej komory pre HN: Investori by na Slovensku privítali väčšiu stabilitu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. december 2022 04:10