StoryEditor

Názor: Daň z dividend by zhoršila podnikanie

06.04.2006, 00:00

Poslanec Robert Fico zverejnil spôsob, ako získať peniaze do zdravotníctva: zdaní dividendy. Z jeho argumentácie vyplýva, že akcionári sú celkovo neužitoční ľudia. Na valnom zhromaždení presadzujú, aby na ich bankové kontá natieklo čím viac bezprácne získaných peňazí, ktoré sa nezdaňujú.
Smer však zámerne nespresňuje, či by sa zdanenie dividend týkalo aj najväčšej skupiny obchodných spoločností - eseročiek. Zrejme áno. Čo by to znamenalo pre správanie sa stotisíc malých obchodných firiem? Ich majitelia rýchlo zistia, že v dôsledku dvojitého zdanenie musia štátu nechať nie pätinu, ale tretinu zisku. Potom tak ako prv začnú nafukovať svoje firemné náklady, aby sa ich zdaniteľný základ priblížil nule. Štát tak príde o daň zo zisku. Socialisti asi netušia, že prínos takéhoto opatrenia pre štát môže byť nakoniec záporný.
Ešte horší dosah to bude mať na správanie firiem. Tie sa zasa vrátia k spotrebnému, nie kapitalistickému modelu správania. Budú kupovať automobily, počítače a elektroniku, ktorej potrebu či obnovu pred daňovým úradom dokážu obhájiť. Ich investičná stratégia bude mať jediný cieľ - neplatiť daň. To sa podarí aj preto, že s prevádzkou týchto pekných hračiek sú spojené ďalšie náklady - na ich prevádzku, údržbu a poistenie.
Je normálne, že podnikateľ si vybuduje či kúpi firmu, alebo nadobudne podiel v nej s cieľom vyberať zisk. Samozrejme, že ho použije aj pre vlastnú spotrebu. Keď sa však správa len trocha obozretne, časť peňazí zo zisku si odloží pre horšie obdobie. Dnes je bežné, že firma začne strácať trhy, a potom sa majiteľ často rozhodne zbaviť sa jej. Vtedy však zistí, že ju nepredá vcelku, ale ju musí dať do likvidácie. Keď rozpredá jej majetkovú podstatu, nad výťažkom neraz zaplače. Počítače a automobily speňaží za tretinovú cenu a niektoré veci môže zaniesť akurát na blší trh. Ak by tento nešťastný podnikateľ predsa mal odvahu skúsiť podnikať v inej oblasti, musí sa obrátiť na banku - čiže použiť cudzí kapitál. Ten je vždy drahší ako vlastný. Banka sa o predošlom podnikateľskom neúspechu obvykle dozvie a bude ho hodnotiť ako rizikového klienta. Práve prostredie so silným či s dvojitým zdanením zisku podporuje takýto podnikateľský údel.
Kapitalista - rentier, ktorý si z firmy cez dividendy či zisky z obchodného podielu povyťahoval zisky a nechal si ho ako finančný kapitál, môže ľahšie začínať odznova. Socialisti však takémuto správaniu neprajú.
Zaujímavá je tiež odpoveď na otázku, ktorý model je lepší z hľadiska rastu HDP. Zrejme spotrebný. Napriek tomu, že pekné veci sa na Slovensku väčšinou nevyrábajú, iba sa tu kupujú, takže do HDP sa zahŕňa predajná marža a, samozrejme, náklady na ich prevádzku. Avšak kým je súkromný kapitál alokovaný v bankách či v investičných fondoch, menej prispieva k rastu HDP. Dôležitejšie ako rast HDP je, že prostredie s dostatkom súkromného, pohotového, nebankového kapitálu predstavuje silný rastový potenciál pre národnú ekonomiku. Navyše priťahuje serióznych investorov zo zahraničia. Pochopia to Ficovi socialisti?

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. december 2022 20:36