StoryEditor

Päť faktorov, ktoré posunú dolár tento rok nižšie

21.01.2022, 23:00
Autor:
Yohay ElamYohay Elam
V roku 2022 si nájde Fed dôvody, prečo ostať na holubičej strane, napriek tomu, že teraz pripúšťa trojnásobné zvyšovanie úrokov v tomto roku.

Americký dolár je v posledných rokoch ako na hojdačke. Jeden rok ide hore, ďalší rok padá. Po dvoch preklápacích rokoch existujú dobré dôvody očakávať, že pre dolár bude rok 2022 v reči grafov forexových obchodníkov skôr červený ako zelený.

V roku 2020 mu prepuknutie pandémie pôvodne pomohlo, zatiaľ čo z optimizmu týkajúceho sa rýchlosti, akou sa svetová ekonomika dostávala naspäť do normálu, sa mu, naopak, zatočila hlava. Hlavnou témou roka 2021 sa však nakoniec stala inflácia, čo nakoniec po slabom začiatku posilnilo dolár. Na pozadí globálnych a domácich politických hier budú tieto tri témy pravdepodobne naďalej dominovať doláru aj v roku 2022.

Faktor Fed posunie hodiny späť

Najmocnejšia banka na svete zostáva hybnou silou menových trhov a to isté platí aj o globálnej ekonomike. Jastrabí posun Fedu na konci roka 2021 bol založený na dvoch určujúcich faktoroch americkej ekonomiky. Po prvé, inflácia vyskočila na úrovne zo začiatku 80. rokov minulého storočia, pričom americký trh práce významne napol svaly. Po rokoch pandemických stimulov mimoriadnych objemov to predstavuje zásadnú revíziu smerovania menovej politiky.

V roku 2022 sa Fed napriek jastrabej rétorike súčasnosti môže vrátiť k svojim holubičím koreňom, a to nielen vďaka nominácii Lael...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 07:19