Medzi veriteľmi finančnej skupiny Arca má byť aj manželka premiéra Pavlína Matovičová. Informáciu týždenníka Plus 7 dní, že takto mala investovaných až 10 miliónov eur, predseda vlády nevyvrátil.
Samotná informácia nemá prečo prekvapiť, Slováci a nielen tí bohatší, si čoraz častejšie vyberajú zhodnotenie svojich peňazí priamym investovaním do domácich firiem.
Nielen tento prípad však potvrdzuje, že často ide rizikovejšie rozhodnutie, ako si možno myslíme. Aj preto si treba položiť deväť dôležitých otázok.
1. Ako možno zarobiť na požičaní firmám?
V prípade skupiny Arca sa spomínajú zmenky – ako krátkodobé cenné papiere, ale aj dlhopisy. Oba inštrumenty sa v niektorých parametroch líšia.
Podstatou v oboch prípadoch je, že investor je v pozícii veriteľa, nemá majetkové práva a nemôže hovoriť do riadenia firmy, ako by to bolo, keby si kúpil akcie.
Pri dlhových cenných papieroch je dôležité rozlišovať, či ide o juniorný – nezabezpečený alebo seniorný – zabezpečený dlh. Juniorné dlhopisy sa snažia zaujať vyšším úrokom a preto pôsobia atraktívnejšie, no pri vyššom riziku. Investor tak môže pomerne jednoducho prísť o svoje peniaze.
Pri cenných papieroch je dôležité aj to, či sú verejne obchodovateľné na burze. Ak áno, investor dlhopisy v prípade potreby ľahšie speňaží a emitent, teda dlžník je pod väčším dohľadom, čo sa týka jeho finančného zdravia.
Aj preto, že na Slovensku burza v porovnaní s ostatnými krajinami prakticky nefunguje, väčšina emitentov – dlžníkov ponúka ceniny, ktoré nie sú verejne obchodovateľné. V prípade Arcy však boli dlhopisy emitované na burze.
Ak by u nás pôsobila fungujúca burza, Slováci by mali viac možností zarábať na kupovaní majetkových podielov – teda akcií. Investor v tako...
Zostáva vám 85% na dočítanie.