StoryEditor

Ako konatelia v čele štátu

12.01.2010, 23:00

Čoraz častejšie sme svedkami situácií, keď súčasná moc najprv prijme neprofesionálne či korupčné rozhodnutie, potom zverí jeho realizáciu hlupákom, potom, keď sa prúser prevalí, najprv zatĺka, neskôr - v tom lepšom prípade, sa snaží o akú-takú nápravu, až keď je veľmi zle, urobí personálne opatrenie (prípadne aj tri a nahradí cudzieho neschopáka neschopákom vlastným), ale vždy, počas celého tohto procesu vytriezvovania či objasňovania situácie, obviňuje "bezradnú opozíciu a s ňou spriaznené médiá" z protivládnej činnosti. Akoby činnosťou proti tejto spoločnosti neboli neprofesionálne, korupčné a klientelistické rozhodnutia predstaviteľov súčasnej moci a s nimi spriaznených ekonomických kruhov, ale práve poukázanie na ne, prípadne viac či menej razantný odpor. Lebo o tom, že elektronické mýto bolo pripravené neprofesionálne (už ani nehovoriac o jeho predražení), nesvedčí nič viac ako to, že sa tento systém po desiatich dňoch (ne)fungovania mení, prerába, upravuje a tri štvrtiny spoplatnených ciest zneplatňujú do konca mesiaca - a potom sa uvidí, či bude vôbec fungovať. Bez rázneho odporu autodopravcov, ktorý pocítilo celé Slovensko, by sa NIČ, ale VÔBEC NIČ neudialo, už ani nehovoriac o znížení dane z nafty.

A nič viac nehovorí o neschopnosti tejto vlády, ako je kauza emisií. Bola to Ficova vláda, ktorá tento predaj odobrila, ktorá ho obhajovala a až keď boli zistenia médií neudržateľné, zasiahol premiér a odvolal jedného, druhého, tretieho ministra za SNS. Dnes je v čele rezortu človek, ktorý nereaguje na žiadnu korektnú ponuku medzinárodne známej právnickej firmy, ako zmluvu vypovedať, ktorý sa obhajuje tým, koľko korešpondencie už poslal pani Lütken a kedy sa už s ňou niekto aspoň stretne - najnovšie vraj po 20. januári. A možno potom bude rokovať s nástupníckou firmou, lebo podľa článku VIII.3 "práva a povinnosti vyplývajúce z tejto zmluvy prechádzajú aj na právnych zástupcov zmluvných strán". Tento obchod však pripravil Slovenskú republiku o niekoľko miliárd korún, a budúcnosť ďalších miliárd je vo hviezdach. Pritom ani minister Medveď, ani podpredseda vlády Čaplovič, ani riaditeľ SIS Magala, ani premiér Fico doteraz neinformovali slovenskú spoločnosť, kto je v skutočnosti za touto firmou, kto sa na tomto nechutnom obchode nabalil. Verí niekto, že to nevedia?

Podľa môjho osobného úsudku formulácie najvyšších predstaviteľov tohto štátu pripomínajú slovník konateľov súkromných firiem profitujúcich z mýtneho a emisného tendra, a sú pre odpútanie pozornosti od týchto podozrení schopní aj takého divadielka, aké predviedli včera na pôde Prezidentského paláca. Domnienka, že čerstvo prevalený prúser s firmou IBG je tým pravým dôvodom včerajšej tragikomédie, sa nevyvracia ľahko.

Róbert Kotian

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. august 2022 06:54