StoryEditor

Väčšou katastrofou než Japonsko je Fed (komentár)

25.03.2011, 08:14
Autor:
Jan SochorJan Sochor
Prírodné tragédie dlhodobo nehýbu s trhmi. Skutočnú moc má politika centrálnych bánk.

Katastrofa v Japonsku otriasla akciovými trhmi a rozpútala medzi ľuďmi a investormi paniku. Ako by nie tisíce mŕtvych, jadrové nebezpečenstvo a škody za viac ako 300 miliárd dolárov len tak niekoho chladným nenechajú. "Čo teraz bude?" pýtali sa ľudia.

Americký novinár Phil Leblau opisuje, ako v USA vzrástla panika na trhu s japonskými automobilmi. Podľa neho zo všetkých strán počuje, že nemožno zohnať Toyotu Prius, Hondu Fit, alebo Nissan Leaf. A to napriek tomu, že americké továrne japonských automobiliek hovoria o zastavení výroby až teraz. Nedostatok japonských áut v USA je tak skôr v hlavách Američanov, než že by išlo o skutočnosť. Taká je moc paniky.

Potom sa nie je prečo diviť, že miliardár Warren Buffett odporúča japonské akcie ako skvelú investičnú príležitosť. Koniec koncov trhy mu dali za pravdu, burza v Japonsku letela na dno, odvtedy už o desať percent vyrástla.

Z nedávnej doby poznáme podobný prípad. Pred rokom plnili titulné stránky novín obrázky monštruóznej ropnej havárie spoločnosti BP. Dnes nielenže si na ňu len ťažko niekto spomenie, ale akcie BP, ktoré predtým prudko spadli, zo svojho dna odvtedy vyrástli o 80 percent. Bohužiaľ je to tak, že ľudské a prírodné tragédie nie sú tým, čo by dlhodobo s trhmi dokázali zahýbať. Tým, čo má tú skutočnú moc, je politika centrálnych bánk. Pravá burzová katastrofa totiž príde, keď Fed utiahne menové kohútiky.

ihned.cz

01 - Modified: 2005-03-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Kto vlastne radí privátnym klientom
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2024 20:51