Vývoj v eurozóne popisujú v zásade tri rôzne príbehy. Ten prvý rozprávajú pravicoví politici, ten druhý Nemci a ten tretí je pravdivý. Republikáni v USA tvrdia, že celý problém spočíva v príliš veľkom štátu blahobytu. Je to pravda?
Pre odpoveď sa stačí pozrieť na stav sociálnych výdavkov v roku 2007, teda pred krízou.
Zdroj: OECD
Z porovnania jednotlivých krajín vyplýva, že iba Taliansko sa umiestnilo medzi päticou krajín s najvyššími sociálnymi výdavkami v pomere k HDP. A štát blahobytu v Nemecku bol vyšší než v Taliansku. Nemecký príbeh je zase o tom, že zadlžené krajiny nedodržiavali zodpovednú fiškálnu politiku a dosahovali nadmerné deficity.
Takže sa pozrime na priemerné rozpočtové deficity vybraných krajín medzi rokmi 1999 (vznik eurozóny) a 2007.
Zdroj: MMF
Je zrejmé, že vyčnievajú Grécko a Taliansko, ale Portugalsko, Španielsko a Írsko nenájdeme medzi krajinami s najväčšími deficitmi. A nakoniec sa pozrime na platobnú bilanciu - deficit bežného účtu.
Zdroj: MMF
Tu sa už veci majú lepšie. Hľadíme totiž v podstate na problém platobnej bilancie. Do južných krajín prúdil po zavedení eura kapitál a viedol k nadmernému cenovému a mzdovému rastu. Iba Taliansko dokázalo aj napriek relatívne vyššej inflácii držať obchodné deficity na uzde. Týmto spôsobom by sme mali o problémoch eurozóny uvažovať. Pokiaľ však ideme smerom zlej diagnóze, dôjdeme k mylnej politike, ktorá nerieši jadro problému.
Môžeme teda obmedzovať stať blahobytu, ako len chceme, exportná konkurencieschopnosť sa tým však nezlepší. Rovnako tak môžeme zaviesť bolestivé fiškálne úspory, obchodnú bilanciu to však zlepší iba tým, že utlmíme ekonomiku, a teda aj dopyt po dovozoch. A možno aj tým, že rastúca nezamestnanosť vyvolá postupnú "vnútornú devalváciu".
Ak stojíte na čele krajiny na periférii a "trojka" po vás žiada úsporné opatrenia, nemáte inú možnosť, ako opustiť euro. Už čoskoro tak urobí jeden balkánsky štát. Krajiny, ktoré nepatria do skupiny GIPSI, by však mali pochopiť, že krajiny GIPSI potrebujú refláciu v eurozóne. Dúfajme, že im to dôjde.
(Zdroj: Blog Paula Krugmana)
Patria Online
Obchodovanie: www.patria-direct.cz
Spravodajstvo: www.patria.cz