Obchodníci majú totiž stále v ušiach piatkové slová člena FOMC Bullarda, ktorý povedal, že zníženie mesačného objemu nákupov dlhopisov by mohlo prísť už na októbrovom zasadnutí. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -0,32%, SP500 -0,47%, Nasdaq Composite -0,25%.
Najmenej sa včera na akciovom trhu darilo finančnému sektoru, ktorý poklesol až o 1,37%. Nadol ho poslali nové odhady spoločnosti Atlantic Equities, ktorá očakáva, že príjmy z obchodovania s dlhopisomi budú počas tohto kvartálu pre hlavné banky na Wall Street až o 20% nižšie než pred rokom. Na pokles reagovali napríklad akcie banky Goldman Sachs poklesom o 2,65%. Debut spoločnosti v indexe Dow Jones Industrial Average 30 tak spoločnosti nevyšiel.
Pripomíname, že firma sa stala komponentom najstaršieho akciového indexu v piatok po zatvorení akciového trhu. Nakoľko okrem zmeny v indexe Dow Jones, najväčšej od roku 2004, sa v tento deň udiali aj zmeny v indexe SP500 a tiež bol aj tzv. quadruple witching, bola aktivita na akciovom trhu naozaj vysoká a išlo o jeden z najaktívnejších obchodných dní čo do objemu obchodov v tomto roku.
Quadruple wiching sa označuje týždeň, kedy exspirujú okrem mesačných opcií na indexy a akcie aj kvartálne furures na indexy a akcie. Vďaka tejto štvoritej exspirácii je aktivita na trhu veľmi vysoká. Štatisticky sú tieto týždne pre akciový trh ziskové, no štatistika o vývoji počas nasledujúceho týždňa po septembrovom exspiračnom dni nie je príliš lichotivá.
Pozor na tento týždeň
Počas posledných 11 rokov index SP500 poklesol až v deviatich prípadoch, pričom priemerná strata predstavovala až 1,89%. Väčší pohľad od začiatku obchodovania s derivátmi (rok 1982) nie je o nič lepší. Index poklesol v 68% prípadov s priemernou stratou 0,64%. To znamená, že tento týždeň nemusí byť naklonený akciám.
Fedu štatistiky nevyšli
Aj štatistiky sa ale vedia mýliť. Príkladom je odhad rastu HDP US ekonomiky v tomto roku od Fedu. Kým na začiatku roka 2011 Fed očakával rast na približne úrovni 4,15%, aktuálne očakáva rast len o 2,15%. Očakávania lepších začiatkov sa ale nemenia a ďaleko do budúcnosti Fed naďalej očakáva svet bez efektu kríz, ktoré, žiaľ, sám pomáha budovať.
Na akciovom trhu sa pozornosť včera sústreďovala hlavne na spoločnosť Blackberry.
Po piatkovom prepade o 20% akcie opäť klesali a to o 6%. Pripomíname, že firma v piatok ohlásila, že za 2Q očakáva príjem 1,6 mld. USD vs. očakávania trhu na 3,04 mld. USD. To je „minutie“ konsenzu až o 47%. Podľa dát spoločnosti FactSet, technologické spoločnosti z indexu SP500 od roku 2006 zverejnili 1097 negatívnych vyhliadok zisku, no iba 13 z nich obsahovalo príjem horší než 25%. Preto sa začína tvrdiť, že aktualizované vyhliadky firmy boli najhoršie v histórii.
Prevzatie alebo záchrana?
Nakoniec sa firme ale začalo blýskať na lepšie časy a akcie stratu vymazali a ukončili obchodovanie so ziskom 1,1%. Dôvodom bola správa, že záujem o spoločnosť prejavila kanadská firma Fairfax Financial Holdings a ponúkne za spoločnosť 4,7 mld. USD. Pripomíname, že spoločnosť Apple včera oznámila správu, že za prvý víkend predaja nových iPhonov 5S a 5C dokázala predať až 9 miliónov zariadení v hodnote 4,9 mld. USD. Tiež je zaujímavé porovnanie so situáciou v roku 2009, kedy mala firma Blackberry až polovičný podiel na trhu so smartfónmi, pričom aktuálne má podiel len 2,1%.
Zdá sa, že Fairfax očakáva, že posledným prepúšťaním a rozhodnutím orientovať sa už len na predaj telefónov firmám a nie bežným spotrebiteľom pomôže firme k zisku.
Firma má aktuálne na svojich knihách hotovosť v objeme 2,8 mld. USD, takže samotná spoločnosť bola ohodnotená len na 1,9 mld. USD (nemá žiaden dlh). Podľa dát spoločnosti Bloomberg je jej prevzatie najlacnejšie pre kupcu v histórii telekomunikačného sektora. Ani ten asi nedúfa, že spoločnosť raz dokáže dosiahnuť naspäť svoju kedysi rekordnú trhovú kapitalizáciu 83 mld. USD.
Inak by za spoločnosť ponúkol aspoň nejakú prémiu voči posledným cenám. Miesto toho je ale ponúkaná cena 9 USD za akciu o 21% nižšia než priemerná cena za posledných 30 obchodných dní. Vzhľadom na stratovosť firmy a malé vyhliadky nemajú, žiaľ, akcionári inú možnosť než dohodu akceptovať.
Ján Beňák
analytik TRIM Broker
Obchodovanie s TRIM Broker