Začiatok týždňa, v ktorom sa investori znova budú báť rozhodnutia americkej centrálnej banky ohľadom jej QE, začal prekvapujúco rastom väčšiny aktív. Tie sa odrazili z prepadov, ktoré boli najstrmšie od augusta tohto roka. Ráno to ale na zelený close predovšetkým na akciách nevyzeralo, nakoľko ázijské indexy ukončili obchodovania v značných stratách. Tie boli najzjavnejšie pri japonskom indexe Nikkei, ktorý stratil viac ako 1.6 %. Slabunký jen totiž na jednej strane podporuje zahraničný dopyt, no na strane druhej ukrajuje spoločnostiam veľkosť ich ziskov.
S príchodom londýnskych obchodníkov a predovšetkým zverejnením PMI indexov nákupných manažérov začali byť riskantnejšie aktíva bidované. Nemecký index vo výrobnej sfére dosiahol úroveň 54.2 bodu, čo je najlepší výsledok od júna 2011, a európsky index dokonca prekonal úrovne za posledných 31 mesiacov. Ani PMI v službách nedopadli zle a európske benchmarky dokázali zavrieť výrazne vyššie: DAX +1.74 %, CAC +1.48 % a FTSE +1.28 %.
V poobedných hodinách podporila akciové trhy predovšetkým americká priemyselná produkcia, ktorá vzrástla najviac za posledný rok a poukazuje tak pozitívne smerovanie US ekonomiky. To sa začína konečne prejavovať aj na celkovom objeme výroby, ktorý dosiahol 79 % z celkovej výrobnej kapacity, najviac od marca.
Jedným dychom ale treba pripomenúť, že tieto pozitívne čísla môžu taktiež prispieť k stredajšiemu rozhodnutiu FOMC. Aj preto sa index volatility VIX dostal nenápadne znova k úrovni 16 bodov a poukazuje tak na rastúci strach a zabezpečovanie sa voči poklesu aktív po prípadnom znížení QE. Pondelkový rast VIX-u je ale prekvapujúci, nakoľko v poslednom období sú práve VIX a akcie negatívne korelované, no akcie to očividne netrápilo, veď zelený close to jednoznačne potvrdzuje: Dow +0.82 %, S&P +0.67 %, Nasdaq +0.71 %.
A okrem toho, v decembrový Tapering verí podľa posledných prieskumov iba 34 % opýtaných analytikov. Kto ale bezpochyby vylučuje zníženie nákupu dlhopisov je Čína, ktorá opäť výrazne zvýšila objem držaných amerických vládnych dlhopisov, za uplynulý týždeň až o 10.7 mld. USD. Objem týchto dlhopisov tak pomaly dosiahol rekord z júla 2011 a čo je zaujímavé, aj vtedy zvyšovali Číňania svoje portfólio tesne pred tým, ako FED rozhodol neznižovať QE. Čína, ako najväčší americký veriteľ, zrejme nejaké infošky z času na čas dostáva.
Bombou dňa bol jednoznačne rast akcií spoločnosti Herbalife, ktoré v poslednej polhodine spravili až 12 % nahor po tom, čo PwC oznámilo výsledky z opakovaného auditu rokov 2010-12, pričom žiadne zmeny nenastali. Carl Icahn tak môže rozdávať úsmevy široko-ďaleko..