Začať samostatne obchodovať na finančných trhoch je relatívne náročný a dlhodobý proces. Hoci sa niekomu môže zdať, že najväčším problémom je konzervatívne ladenie Slovákov a Čechov, podľa mňa je minimálne tak isto veľkým problémom nedostatok informácií v našich jazykoch. Veľká časť potenciálnych investorov tak má málo vstupných informácií potrebných pre správne investičné rozhodnutia. Keďže gro investičného sveta funguje v angličtine, ten kto nemá solídnu znalosť angličtiny, je podstatne ochudobnený.
V takom prípade, je odkázaný na niekoľko málo lokálnych zdrojov, ktoré síce môžu poskytovať kvalitnú informáciu, ale investorom chýba pestrosť. Toto vnímam ako hlavnú bariéru, ktorá bráni rozbehu investovania v našich zemepisných šírkach vo veľkom. Keby sme mali na Slovensku alebo v Česku obdobu Bloomberg alebo Reuters, obchodovalo by sa oveľa ľahšie.
Pomerne častou chybou začiatočníkov je obchodovanie s rizikovými aktívami. Väčšina investorov si skúša obchodovanie u nás na takzvaných demoúčtoch. Je to simulované plnohodnotné obchodovanie s fiktívnym vkladom, s ktorým môžete skúšať a experimentovať. I keď je to na nečisto, je chybou, ak si hneď na úvod vyberiete produkt s veľkým pohybom cien.
Pri nástrojoch s pákou môže byť napríklad denný pohyb šesť alebo aj 15 percent. Ak hneď na úvod, hoci len cvične, na takomto produkte prerobíte, asi to nebude k ďalšiemu obchodovaniu veľmi motivujúce. Odporúčam teda na začiatok vybrať si konzervatívny nástroj.
Demoúčty pokladám za podstatný predpoklad na ceste k investičným výnosom. Po istej dobe si vďaka nim môžete svoje úspechy a neúspechy zhrnúť, zhodnotiť a rozhodnúť sa, či bude pokračovať aj s reálnymi peniazmi.
Odporúčam vybrať si na začiatok jedno alebo len niekoľko málo aktív, napríklad pšenicu, a sledovať všetky správy o nej. Potom pozorovať, ako sa hýbe cena a podľa toho sa snažiť odhadnúť jej ďalší vývoj. Medzi bezpečné nástroje patria futures alebo fondy ETF. A po čase skúšania, keď to klienta nestojí ani cent, okrem času, si nájde nástroje, ktorým rozumie.
Výsledkom obchodov nanečisto môže byť, že investor skúšal päť inštrumentov, štyrom z nich nerozumie, ale pri jednom mu tipy vychádzajú. Pri tom bude pokračovať aj so skutočnými peniazmi.
Je len veľmi málo klientov, ktorí demoúčet aspoň na čas nepoužijú. Ide tu o profesionálov, ktorí si demami prešli pred 20 rokmi a dnes už presne vedia, čo chcú.
Títo ľudia sa k súčasným úspechom dopracovali postupne. Nikto by nemal očakávať, že sa z neho za dva mesiace stane profesionálny investor. Ani vysokú školu nikto nevyštuduje za rok. Ale je možné si však povedať, že o tri roky chcem vedieť slušne obchodovať, urobiť si z toho obživu.
Je som skôr zástancom opatrného prístupu. Je potrebné študovať investičné stratégie a rozloženie rizika, aby výnosová krivka nelietala vo výkyvoch hore, dole, ale postupne a kontinuálne rástla.
Napríklad človek vo veku päťdesiat rokov má, potom ako mu deti vyleteli z hniezda, dostatok času na to, dať si každé ráno mentálnu rozcvičku a sledovať investičné spravodajstvo. Prejsť si každý deň vybrané médiá a postupne si začať skladať z informácií mozaiku. Každý deň pribudnú nové kamienky a obrázok sa postupne spresňuje. Čím ďalej, tým viac má takýto človek konkrétnejšiu predstavu o vybranom aktíve a faktoroch, ktoré ho ovplyvňujú. Obchodovanie sa pre neho stáva istejšie a menej impulzívne.